Sri Lanka: Ogromne powodzie i lawiny błotne niszczą dobytek ludzi

Opady ponad 300 l/mkw. deszczu w ciągu jednego dnia, przez cztery doby z rzędu, wywołały ogromne powodzie na Sri Lance. Na ich skutek powstało wiele lawin błotnych, w których zginęło co najmniej 46 osób, a kilkaset uważa się za zaginione. Ulewy są związane z nadejściem monsunu letniego.

Na Sri Lance pojawiły się powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Są skutkiem czterodniowych, obfitych opadów deszczu. Żywioł pozbawił życia prawie pięćdziesiąt osób i wymusił ewakuację ponad 250 tysięcy mieszkańców kraju. Powódź dotknęła 25 dystryktów tego wyspiarskiego państwa. Najwięcej deszczu spadło w północnej części dystryktu Kilinochchi, gdzie w ciągu doby napadało 373 l/mkw. deszczu.

lawina blotna

lawina blotna

– To była najgorsza ulewa od 2010 roku – powiedział Pradeep Kodippili, rzecznik Centrum Zarządzania Kryzysowego na Sri Lance.

Lawiny błotne

W nocy z wtorku na środę doszło do najtragiczniejszych osuwisk rozmokłej ziemi. W okręgu Kegalle, oddalonym ok. 100 km od stolicy kraju – Kolombo, pod ogromną warstwą błota zginęło 16 osób. Działacze lokalnego Czerwonego Krzyża podejrzewają, że pod lawiną uwięzionych może być nawet 200 rodzin. Rzecznik armii poinformował, że z zagrożonych rejonów udało się ewakuować ok. 150 mieszkańców.

Władze niosą pomoc

Służby ratownicze niosą pomoc poszkodowanym, wykorzystując przy tym helikoptery i łodzie. W dystrykcie Puttalam, leżącym w północno zachodniej części wyspy, uratowali już ponad 200 osób uwięzionych we własnych domach.

Zalane drogi i powalone drzewa spowodowały, że w stolicy Sri Lanki pojawiły się ogromne korki. Ponadto wstrzymano ruch kolejowy, ponieważ tory znalazły się pod wodą. Do zabezpieczenia parlamentu przed niebezpiecznym żywiołem rząd skierował wojsko.

lawina blotna

Powodzie w Indiach

Ulewne deszcze pojawiły się również w niedaleko położonych od Sri Lanki indyjskich stanach: Tamil Nadu i Kerala. W nadmorskich miejscowościach stanu Kerala żywioł zniszczył ponad 100 gospodarstw. Tymczasem lokalni meteorolodzy alarmują, że w nadchodzących dniach w Tamil Nadu nadal będzie mocno padać. Przestrzegają rybaków, żeby nie wypływali w morze.

lawina blotna

lawina blotna

Pogodowa huśtawka

Powodzie i susze na Sri Lance i w Indiach są cyklicznie. Jest to związane z pojawianiem się w tych rejonach świata monsunu. Trwa on od maja do września. Kolejny pojawia się w grudniu i trwa do lutego. Między tymi okresami praktycznie nie pada, skutkiem czego pojawiają się susze. Przed nadejściem monsunu letniego Hindusi zmagają się z ogromną falą upałów. W grudniu 2014 roku podobne warunki atmosferyczne zmusiły ponad 100 tys. ludzi do opuszczenia swoich domów pociągnęły,a śmierć poniosły wtedy 24 osoby.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.