Stan Nowy Meksyk: Ogłoszono katastrofę ekologiczną

W ubiegłą środę, do rzeki Animas – będącej dopływem rzeki San Juan – w stanie Nowy Meksyk doszło do wycieku groźnych, toksycznych odpadów. Przyczyną wypadku było uszkodzenie zapory podczas wypompowania skażonej wody z kopalni złota.

We wtorek, 11. sierpnia – w związku z zaistniałą sytuacją – gubernator stanu Nowy Meksyk Susana Martinez wprowadziła stan wyjątkowy – donosi agencja TASS. Pozwoli to władzom w regionie na szybkie uwolnienie środków finansowych dla ludzi, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci ekologiczną katastrofą.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicy San Juan. W miastach Aztec i Farmington władze zakazały mieszkańcom spożywania wody, która jest na co dzień pobierana właśnie z zanieczyszczonej rzeki. Nie można się w niej także myć. Zasoby wody pitnej w regionie są wystarczające na 90 dni – ostrzegają eksperci.

Mieszkańcy dodają, że woda w rzece barwą przypomina sok pomarańczowy.

Wyciek toksycznych wód ma wpływ nie tylko na stan Nowy Meksyk. W ubiegłą niedzielę w hrabstwie La Plata w stanie Colorado, przez który przepływa rzeka Animas, również zdecydowano się na ogłoszenie stanu wyjątkowego. Zanieczyszczona woda dostaje się również do innych rzek w stanie Colorado. Specjalne środki bezpieczeństwa podjęły także władze stanu Utah.

Zaraz po wycieku wszczęto dochodzenie. Na tym etapie nie jest jasne, co dokładnie „popłynęło” do rzeki. Według wstępnych danych, do wody dostały się związki arsenu, ołowiu i innych metali ciężkich. Spożycie takiego „koktajlu chemicznego” grozi śmiercią. Nie wiadomo też, ile zanieczyszczeń dostało się do rzeki. To mogło być nawet 13 mln litrów niebezpiecznej cieczy – donosi Washington Post.

źródło: krolowa superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o