xuelongice

Pogoda oraz problemy z radarem spowodowały zderzenie chińskiego lodołamacza Xuelong – Śnieżny Smok – z górą lodową na Morzu Amundsena w pobliżu wybrzeży Antarktydy.

Do incydentu doszło w niedzielę podczas 35. chińskiej ekspedycji antarktycznej.

Statek badawczy i jednocześnie lodołamacz Xuelong przemierzał Morze Amundsena. W gęstej mgle uderzył w górę lodową z prędkością trzech węzłów, czyli 5,56 kilometrów na godzinę. Uszkodzony został maszt i niektóre grodzie, ale nikt z załogi nie ucierpiał.

W wyniku kolizji pokład statku pokryło 400 metrów sześciennych śniegu i lodu o wadze 250 ton.

Kłopoty z radarem

Jak poinformowali naukowcy, głównymi przyczynami kolizji, poza gęstą mgłą, były: dryfująca kra i problemy z radarem.

– Radar, którego używamy, nie radzi sobie najlepiej z odróżnianiem gór lodowych od dużych fragmentów lodu – przyznał Chen Dake, naukowiec kierujący 35. chińską ekspedycją.

Po zderzeniu z pokładu trzeba było uprzątnąć śnieg i lód, a statek poddać przeglądowi technicznemu. Ocenia się, że pomimo lekkiego uszkodzenia samej jednostki, podstawowe urządzenia, przede wszystkim główny silnik oraz aparatura komunikacyjna i nawigacyjna, pracują prawidłowo – podał chiński Instytut Badań Polarnych.

Z powodu kolizji dalszy przebieg ekspedycji zostanie przeanalizowany i jeśli okaże się to konieczne, jednostka wróci do macierzystego portu przed terminem.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o