Satelity uchwyciły sztuczne chmury, które pozostawiły po sobie statki

0
22

W sierpniu 2018 r. długie, wąskie chmury wyróżniały się na tle chmur morskich pokrywających większą część Północnego Pacyfiku.

Znane jako „ścieżki statków”, charakterystyczne chmury powstają, gdy para wodna skrapla się wokół drobnych cząstek emitowanych przez statki z kominów. Ścieżki statków zwykle tworzą się na obszarach, na których występują cienkie, nisko zawieszone warstwy chmur stratus i cumulus.

Niektóre cząstki wytwarzane przez statki (zwłaszcza siarczany) są rozpuszczalne w wodzie i służą jako nasiona, wokół których tworzą się krople chmur. Chmury spalin emitowane przez statki mają więcej mniejszych kropelek niż chmury niezanieczyszczone. W rezultacie światło docierające do zanieczyszczonych chmur rozprasza się w wielu kierunkach, co sprawia, że wydają się szczególnie jasne i gęste.

Spektroradiometr Umiarkowanej Rozdzielczości Obrazu (MODIS) na satelicie Aqua uchwycił wykonane w naturalnych kolorach zdjęcie ścieżek statków rozciągających się na północ w dn. 26 sierpnia. Chmury znajdowały się około 1000 kilometrów na zachód od granicy Kalifornii z Oregonem. Podobne warunki środowiskowe sprzyjały również ich powstawaniu w tej części Pacyfiku 27 i 28 sierpnia.

Z analizy rocznej obserwacji satelitarnej z Advanced Along Track Scanning Radiometer (AATSR) na satelicie Enivisat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wynika, że bardzo niskie chmury pojawiają się najczęściej na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej i Południowej.

Ogromna liczba statków przemierzających Północny Pacyfik w połączeniu z obecnością niskich chmur sprawia, że szlaki pozostawiane przez statki są powszechniejsze niż gdziekolwiek indziej na świecie. Jak wynika z ostatnich badań, w przybliżeniu dwie trzecie światowych ścieżek statków znajdziemy właśnie na Pacyfiku. Od czasu do czasu dostrzeżemy je w rejonie Północnego Atlantyku, u zachodniego wybrzeża południowej Afryki, a także na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Zespół badawczy wykrył także wyraźną sezonowość w ich występowaniu: najczęściej obserwuje się w maju, czerwcu i lipcu, a jedynie sporadycznie w grudniu, styczniu i lutym. Ruch statków jest w przybliżeniu stały przez cały rok, więc cykl ich pojawiania jest głównie spowodowany sezonowymi zmianami w ilości bardzo niskich chmur.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.