Strefa śmierci na 8 kilometrów. Wulkan Mayon może eksplodować w każdej chwili (WIDEO,FOTO)

Wulkan Mayon Filipiny

Od kilku dni filipiński wulkan Mayon straszy okolicznych mieszkańców. W poniedziałek władze podniosły stopień zagrożenia do poziomu czwartego oznaczającego „niebezpieczeństwo rychłej erupcji”. Rozszerzono także strefę ewakuacji.

Ciągnąca się od soboty 13 stycznia erupcja filipińskiego wulkanu Mayon nie ustaje. W poniedziałek około południa czasu lokalnego Mayon wypluwał kolumnę popiołu wysokości dziesięciu kilometrów. Chwilę później Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł stopień zagrożenia do poziomu czwartego. Oznacza to „niebezpieczeństwo rychłej erupcji”.

Wulkan Mayon Filipiny

Wulkan Mayon Filipiny

Wulkan Mayon Filipiny

Paul Alanis, wulkanolog z Instytutu prognozuje, że do wybuchu „może dojść w ciągu kilku godzin”.

– Strefę zagrożenia rozszerzono do ośmiu kilometrów dookoła wulkanu – poinformował dyrektor Instytutu Renato Solidum w rozmowie telefonicznej. Rząd niezwłocznie przeprowadził ewakuacje mieszkańców z terenów będących w niebezpieczeństwie.

Erupcja trwa już kilkanaście dni

Pierwsze, mniejsze erupcje rozpoczęły się w sobotę 13 stycznia. Odnotowano 158 zdarzeń związanych z obsuwaniem się zbocza. Istniało również ryzyko wystąpienia lawin piroklastycznych (mieszanina gazów i materiału piroklastycznego pędząca z prędkością nawet 150 km/h).

Niektóre linie lotnicze odwoływały część lotów do pobliskiego miasta Legazpi. W zeszłym tygodniu z okolic ewakuowano około 34 tysięcy mieszkańców. Popiół przysypał kilkucentymetrową warstwą wiele wiosek znajdujących się u podnóża wulkanu.

Turystom erupcja niestraszna

W tym czasie pod Mayon przybywały setki turystów-amatorów wulkanicznych „fajerwerków”.

– To spektakl jednocześnie piękny i groźny, szczególnie nocą. Jednak to wciąż naturalne zjawisko, więc nie wiemy, kiedy dojdzie do eksplozji – ostrzegał rzecznik prowincji Albay Danny Garcia.

– Jeżeli lawa ma odpowiednio dużo gazu i innych materiałów, jej fragmenty zostaną wyrzucone w powietrze niczym fontanna, rozświetlając niebo jak fajerwerki w Sylwestra – zaznaczył Solidum.

Mayon to jeden z najbardziej aktywnych filipińskich wulkanów. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Luzon w centrum kraju, wznosząc się na wysokość 2463 metrów. Wybucha średnio raz na 10 lat. W ciągu ostatnich pięciuset lat do erupcji doszło około 50 razy – podała agencja Associated Press.

Źródło: PAP, Reuters
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:
  • 7
    Udostępnienia

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o