Super wulkan Yellowstone wysyła nam niepokojące sygnały

Do niepokojących wydarzeń dochodzi w obrębie super wulkanu Yellowstone. Ziemia w obrębie kaldery zaczyna się podnosić, z nowych pęknięć ziemi zaczyna wydobywać się gaz zwany helem-4, który poprzedzał erupcję innych wulkanów. Gdy dojdzie do erupcji wszystko w obrębie 700 kilometrów zostanie martwe i zniszczone w ciągu 3 minut.

Niepokojące sygnały dobiegają nas z super wulkanu znajdującego się pod Narodowym Parkiem Yellowstone. Widać tam zmiany, które były widoczne na krótko przed erupcjami innych wulkanów.  Nie mamy już do czynienia z podnoszeniem się warstwy ziemi w obrębie wulkanu.  Naukowcy pracujący w rejonie parku odkrywają nowe pęknięcia w ziemi, z których wydobywa się gaz zwany Helem-4.

Jest to bardzo rzadki typ Helu, który zazwyczaj jest wykrywany przed erupcjami wulkanów. Obecność tego gazu bardzo zainteresowała naukowców, którzy oszacowali, że wybuch Yellowstone byłby 2000 razy większy, niż Góry świętej Heleny w 1980 roku. Wszystko w obrębie 700 kilometrów zostanie martwe i zniszczone w ciągu 3 minut, całe Stany Zjednoczone zostały by pokryte popiołem a w ciągu miesiąca drastycznie zmienił by się klimat na całej planecie.

magma pod super wulkanem Yellowstone

W poniedziałek 31 marca 2014 roku doszło w obrębie wulkanu do najsilniejszego trzęsienia ziemi od 34 lat spowodowanego przez ruchy magmy i zwiększenie się ciśnienia pod powierzchnia.

Od późnego lata 2013 r. sieć GPS śledząca Yellowstone wykazuje gwałtowne podnoszenie się terenu. W ciągu ostatnich 5 miesięcy stacja GPS wykazała, że teren podniósł się o około 3.5 cm. Dla wielu może wydawać się to bardzo mało lecz trzeba wziąć pod uwagę, że teren na którym doszło do deformacji ma powierzchnię około 5800 kilometrów kwadratowych.

Naukowcy, którzy opublikowali dzisiejsze informację mówią, że  ilość helu-4 z emisji gazów Yellowstone jest setki tysiące razy większe niż powinny być.  Hel-4 wytwarza się w skorupie w wyniku rozpadu uranu i toru.

Dzisiejsze sprawozdanie pokazuje, łącząc cechy emisji gazów z chemii i analiz izotopowych, że wydobywający się  hel-4  z Yellowstone przekracza (o rząd wielkości) wszelkie możliwe tempo tworzenia się go wewnątrz skorupy. Oznacza to, że Hel -4 pochodzi z dużej głębokości a to wyraźny sygnał, że dzieje się coś wielkiego, co nie działo się w Yellowstone w naszym życiu.
Super Wulkan Yellowstone grozi wybuchem
Yellowstone leży na wschód od większości głównych stref trzęsień ziemi, które charakteryzują zachodnią części Ameryki Północnej i roje trzęsień ziemi w okolicy Yellowstone są związane z ruchami magmy, która leży poniżej.

Niepokojącym czynnikiem mogącym spowodować przybliżenie się erupcji są trzęsienia ziemi w Chile i przede wszystkim  Kalifornii położonej na zachód od super wulkanu. Przy każdym większym trzęsieniu w tych rejonach powstaje fala sejsmiczna, która oddziałuje na warstwy tektoniczne w obrębie wulkanu.

Mieszkający ludzie w okolicy Yellowstone są coraz bardziej zaniepokojeni informacjami, które docierają do nich. Wulkan jest nieprzewidywalny. Ostatnio erupcja miała miejsce mniej więcej 630 tysięcy lat temu i zbliżamy się wielkimi krokami do kolejnej oświadczają naukowcy.

Z uwagi na zwiększone zainteresowanie wulkanem Yellowstone i tym co się w obrębię niego dzieje tworzymy osobną stronę, której zadaniem będzie monitorowanie jego okolic: Super Wulkan Yellowstone

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
anonimStaszek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niech wystrzeli w koncu i bedzie spokoj….

anonim
Gość
anonim

fajnuernaaaahahahhaaaahaa

Staszek
Gość

Ciekawe !!!!!

Polecam !!!!!