Super wulkan Yellowstone

Mapa trzęsień ziemi Yellowstone

Super wulkan Yellowstone trzęsienia ziemi
Mapa trzęsień ziemi Yellowstone i okolica
Super wulkan Yellowstone trzęsienia ziemi okolica
Wykres sejsmiczny na podstawie infradźwięków
Super wulkan Yellowstone trzęsienia ziemi
Transmisja na żywo superwulkan Yellowstone
Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo
Super wulkan Yellowstonw kamera online na żywo
Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo
Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo
Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo
Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo

Super wulkan Yellowstone kamera online na żywo

Kaldera Yellowstone – kaldera wulkaniczna znajdująca się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone w USA w stanie Wyoming. Nazywana także „Yellowstone supervolcano” (Superwulkanem Yellowstone).

Kaldera Yellowstone o rozmiarach ok. 55 x 80 km znajduje się nad tzw. plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu, jakie miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu. Były to erupcje o najwyższym stopniu w 8-stopniowej skali VEI (Indeks Eksplozywności Wulkanicznej). W czasie ostatniej, największej erupcji, 640 tys. lat temu, do atmosfery zostało wyrzucone ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego. Na zakończenie tej erupcji doszło do zapadnięcia się opróżnionej komory i powstania kaldery zapadliskowej. Obszar ten nazywany jest wielką kalderą. Później następowały mniejsze erupcje lawowe, bez wyrzutu piroklastyków. Ostatni wypływ lawy miał miejsce 70 000 lat temu. Badania terenu falami sejsmicznymi wykazały że komora magmowa znajduje się 5 – 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

kaldera wulkanu Yellowstone

Ze względu na możliwość kolejnego wybuchu, kaldera jest monitorowana za pomocą rozmieszczonych na jej obszarze odbiorników GPS oraz pomiarów radarowych wykonywanych przez satelity. W obserwacje kaldery zaangażowane są zespoły uczonych z University of Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey. Dzięki tym pomiarom stwierdzono, że w latach 1987-1995 dno całej kaldery opadło o ok. 11 cm, a potem zaczęło się podnosić w północnej części oraz że w latach 1997-2003 północny skraj kaldery podniósł się o 12 cm, natomiast jej centralna część osiadła.

Obserwacje te sugerowały, że gorąca magma, wypełniająca komorę magmową pod kalderą (na głębokości ok. 10 km pod powierzchnią ziemi), przepłynęła z jej centralnej części w stronę północnego skraju. Ostatnie pomiary, przeprowadzone między połową roku 2004 a końcem 2006, wskazują na gwałtowny zwrot, jaki nastąpił w tym czasie pod kalderą. Północna jej część, która puchła przez szereg ostatnich lat, nagle opadła o 8 cm, podczas gdy centrum, obniżające sie od ponad 20 lat, podniosło się aż o 18 cm. Wynika z tego, że centralna część kaldery podnosiła się w tym czasie o 7 cm rocznie. Jest to najszybsze tempo zmian od czasu, gdy zaczęto przeprowadzać systematyczne pomiary (od 1923 r.)

Szacuje się, że kolejna erupcja o skali tej sprzed 640 tys. lat zniszczyłaby znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadziła do ochłodzenia klimatu z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety odbijający słoneczne światło przez wiele lat. Szacuje się, że około 5 miliardów ludzi umarłoby z głodu. Podobne skutki przyniósł wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze ok. 75 tys. lat temu, stawiając na krawędzi zagłady gatunek Homo sapiens i ograniczając populację ludzką do zaledwie kilku tysięcy osobników. Scenariusz możliwej katastrofy, wywołanej kolejną erupcją superwulkanu Yellowstone, został przedstawiony w filmie dokumentalnym, zrealizowanym w koprodukcji BBC i Discovery Channel w 2005 r. Dokumentowi nadano tytuł „Superwulkan”

19 thoughts on “Super wulkan Yellowstone”

 1. 15.07.2016 Mam pytanie co do wykresu sejsmicznych na podstawie infradźwięków
  Czy to są drgania harmoniczne ???

 2. To znowu ja
  i nie mam dobrych wieści, w yellowstone Norris podniósł się o 85cm i nie jest to dobra wiadomość
  czekamy na kolejne informacje

 3. Słuchajcie mnie ludzie
  kaldera w Yellowstone jest duża i co prawda w pobliskich drogach topi i gotuje sie asfalt co ponoć zwiastuje sie zbliżający się wybuch
  co jest zarówno kłamstwem jak i prawdą . Sam tam pracuje więc wiem co mówię . Nasz sprzęt i sejsmografy działają prawidłowo więc nie ma powodów do obaw

 4. Różnica czasowa pomiędzy czasem w Parku USA a Polską jest równo 6 godzin.Niedługo w USA będzie zmiana czasu na zimowy wtedy różnica czasowa bedzie 5 godzin to znaczy jeżeli tutaj w USA jest godzina 8 rano to w Polsce jest godzina 14 po południu.Sejsmografy pracują prawidłowo.Mogliby nocą włączyć kamery noktowizyjne na podczerwień wtedy można by było wszystko obserwować dokładnie.Gejzery to jeszcze nie erupcja.Pozostają jeszcze sejsmografy rejestrujące drgania płaszcza ziemi.Naszej Ziemi póki co a żywej jak żywy człowiek.A my to na niej takie małe żuczki.
  Zyjmy dniem dzisiejszym.Przekształcajmy sie w miarę naszych możliwości.Nie dajmy się ” zwariować „.Nasze wnętrze jest niezniszczalne,będzie przybierać formę w zależności od aktualnych potrzeb.Myślę ,że Ameryka przetrwa.Jednakże aby nie było innych „Tadków Podjadków” bawiących sie ładunkami termojądrowymi a czychającymi na zgubę Kontynentu.Z poważaniem :Jerry.

  1. Kamery nie sa zepsute tylko jest inna strefa czasowa w USA 🙂 A obraz w nocy jest zawieszany badz wylaczany calkowicie.

  1. Zbytnio nie wiem domyślam się, że wychylenia w równym odstępie czasowym są to małe drgania ziemi na skutek wód hydrotermalnych. Znalazłem ten wykres w internecie i nigdzie nie jest opisany. Będzie trzeba zobaczyć przy najbliższym trzęsieniu ziemi co pokaże, żeby określić co jest czym. . .

 5. Cieszę się, że w końcu strona ruszyła.
  Prosiłbym jednak, aby informacje o bieżącym stanie wulkanu, były aktualizowane możliwie najczęściej, a już na pewno niezwłocznie, gdy coś tam się zadzieje.
  Chodzi o rzetelność informacji i wiarygodność portalu.
  A ostatnio dziwne rzeczy dzieją się tam non-stop, począwszy od ubiegłej soboty.
  Niektóre z pracujących tam sejsmometrów dosłownie „wariują”, powodując duży niepokój u obserwatorów.
  Sejsmografy pokazują, że cały czas dzieje się tam coś podejrzanego, natomiast oficjalne komunikaty, tak jakby tego nie zauważały.
  Pojawia się więc wiele prywatnych komentarzy o rzekomym celowym zatajaniu faktów, aby nie wzbudzać paniki.
  Proszę uwzględnić te okoliczności.
  Polecam śledzenie strony
  https://www.facebook.com/Mad.World.Prophets.Of.Science

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *