Supertajfun na Filipinach. Wiatr osiągnął prędkość 225 km!

Po zaledwie sześciu dniach przerwy w Filipiny uderza kolejny tajfun. Haima jest tajfunem 4 kategorii w pięciostopniowej skali.

Do Filipin dotarł tajfun Haima. Uderzył mając czwartą kategorię według skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru dochodzi do 225 km/h.

Żywioł nieco stracił na sile zaraz po tym jak wdarł się na ląd czyli na wyspę Luzon w północnej części Filipin. Gdy zbliżał się do lądu był określany jako supertajfun, czyli bardzo silny huragan piątej kategorii.

W regionach, do których już dotarł tajfun, wieje porywisty wiatr i pada ulewny deszcz.

supertajfun

tajfun

Ostrzeżenia i ewakuacja

Ulewny deszcz, niszczycielski wiatr i sztormowe fale w północnej części wyspy Luzon mogą przyczynić się do powodzi. Lokalne służby meteorologiczne wniosły najwyższy alert pogodowy, ostrzegający przed groźnym żywiołem. Alert obowiązuje w prowincjach Apayao, Kalinga, Isabela i Cagayan.

Władze Filipin ostrzegły, że Haima może być silniejszy od supertajfunu Haiyan, który w 2013 roku przyczynił się do śmierci ponad sześciu tysięcy osób.

tajfun

Dalsze losy

Haima jest drugim tajfunem, który uderzył w północne Filipiny w ciągu kilku dni. W niedzielę tajfun Sarika zabił dwie osoby na Filipinach. Obecnie jest cyklonem tropikalnym i znajduje się na wysokości południowo-wschodnich Chin.

Tajfunu Haima w czwartek znajdzie się na wysokości Tajwanu. Tymczasem w piątek dotrze do południowo-zachodnich Chin.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.