Superwulkan Aso – Trwa erupcja – kamera

Wulkan Aso znajduje się w Japonii zwany jest też Aso-san jest jednym z największych wulkanów na świecie. Jego kaldera ma 128 kilometrów obwodu. Wulkan przebudził się niedawno a z każdym dniem erupcja staje się coraz większa.

Wulkan Aso nie jest typowym superwulkanem ale można go tak nazwać z powodu posiadania gigantycznej kaldery, która jest jedną z największych na   świecie a jedyną czynną tak gigantyczną w naszych czasach. W obwodzie liczy sobie aż 128 kilometrów. Superwulkan Aso położony jest na południu japońskiej wyspy Kiusiu i stał się największym czynnym wulkanem na świecie.

wulkan Aso Japonia

Wcześniejsze erupcje wulkanu Aso

Obecna kaldera Aso uformowała się w wyniku czterech wielkich erupcji (Aso 1-4), które nastąpiły w okresie między 300 tys. a 90 tys. lat temu. Kaldera, jedna z największych na świecie, obejmuje kilka miejscowości. Somma zamykająca kalderę rozciąga się na 25 km w osi północ-południe i 18 km w osi wschód-zachód.

Wybuch, który stworzył obecną kalderę miał miejsce około 300 tys. lat temu. Z komory wulkanu były wyrzucane wielkie ilości popiołu i potoków lawy. Komora wulkanu zapadła się, powstała ogromna depresja (kaldera). Czwarta erupcja, około 90 tys. lat temu, była największa. Popiół wulkaniczny pokrył cały region. Materiał wyrzucony przy tym wybuchu szacuje się na ponad 600 km³, co w przybliżeniu odpowiada wielkości góry Fudżi. Przypuszcza się, że lawina piroklastyczna pokryła połowę Kiusiu.

Ostatnia duża erupcja tego wulkanu miała miejsce 90 tysięcy lat temu. Gdyby powtórzyła się w czasach dzisiejszych popiół wulkaniczny pokryłby całą wyspę Kiusiu. Oczywiście taka erupcja byłaby też katastrofalna ze względu na wystąpienie okresu znacznego ochłodzenia i ze względu na ilość związków siarki, jakie dostaną się do atmosfery okresowo mogą występować kwaśne deszcze.

W ostatnich tygodniach aktywność wulkaniczna na świecie cały czas się wzmaga. Wygląda to tak jak by wewnątrz Ziemi panowało coraz większe ciśnienie z jakiegoś powodu i uaktywniały się zawory bezpieczeństwa czyli wulkany mając na celu nie dopuścić do zwiększenia się ciśnienia.

Wulkan Aso można oglądać na kilku kamerach, które prezentujemy poniżej. Jego erupcja jest chwiejna czyli wulkan wybucha potem uspakaja się i znów wybucha ale z coraz to większą siła. Zapraszam do zaglądnięcia czasem co dzieje się w Japonii.

Kamery wulkan Aso

Zbiór kamer i pomiarów dostępny jest pod tym adresem

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.