Świat czeka wielki potop

4
28
Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr
Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr

Amerykańscy klimatolodzy z University of Colorado Boulder odkryli, że pod koniec wieku może dojść do zatopienia przybrzeżnych miast i wysp.

Wszystko to z powodu podniesienia poziomu oceanu światowego o ponad półtora metra – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Dzięki dynamicznym modelom, stworzonym na podstawie danych z obserwacji lotniczych, naukowcy wyjaśnili, że poziom morza podnosi się o 2,9 milimetra rocznie. Ponadto w ciągu ostatnich 25 lat ten proces przyśpieszył średnio o 0,084 milimetra rocznie.

Uwzględniając uzyskane wyniki, specjaliści doszli do wniosku, że do 2100 roku poziom oceanu światowego podniesie się o 65 centymetrów w porównaniu z XXI wiekiem. Jednocześnie modele klimatyczne, w których nie uwzględniono przyśpieszenia wzrostu poziomu morza, przewidują jedynie wzrost o 30 centymetrów w tym samym okresie.

Podczas obliczeń klimatolodzy zminimalizowali rolę lokalnych wydarzeń, tj. erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach oraz fenomenu o nazwie El Niño, który polega na wahaniach temperatury na powierzchni wody w basenie Oceanu Spokojnego.

— Te prognozy pomogą nam zrozumieć, jak Ziemia reaguje na globalne ocieplenie i jak w przyszłości zmieni się dynamika tego procesu – twierdzą autorzy badania. W tym przypadku, jeśli obliczenia specjalistów okażą się prawidłowe (błąd pomiaru wynosi około 30%), niektóre przybrzeżne miasta i niewielkie wyspy mogą znaleźć się pod wodą.

Naukowcy twierdzą, że zostaną zalane wybrzeża południowej Florydy, Bangladeszu, Szanghaju i część Waszyngtonu. Przyczyną przyszłych kataklizmów jest katastrofalne topnienie lodowców w Grenlandii i na Antarktydzie z powodu globalnego ocieplenia.

Wcześniej klimatolodzy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali raport, w którym stwierdzono, że w ciągu najbliższych 25 lat do 100 milionów ludzi może ucierpieć na skutek klęsk żywiołowych spowodowanych wzrostem globalnego poziomu mórz. Według naukowców zmiany najbardziej odczują mieszkańcy Europy Środkowej, Afryki, Indii, Pakistanu, Indonezji i Chin.

Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr
Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr
Symulacja wyglądu Zalewu Szczecińskiego dla poziomu morza wyższego o 1 metr
Symulacja wyglądu Zalewu Szczecińskiego dla poziomu morza wyższego o 1 metr
źródło: pl.sputniknews.com

4 KOMENTARZE

  1. O tak, a Nostradamus zapowiedział drugi potop znacznie groźniejszy od tego, który zapowiadają naukowcy. I nie cieszmy się, że dopiero pod koniec wieku – nie znamy bowiem dnia ani godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.