Świat czeka wielki potop

Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr

Amerykańscy klimatolodzy z University of Colorado Boulder odkryli, że pod koniec wieku może dojść do zatopienia przybrzeżnych miast i wysp.

Wszystko to z powodu podniesienia poziomu oceanu światowego o ponad półtora metra – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Dzięki dynamicznym modelom, stworzonym na podstawie danych z obserwacji lotniczych, naukowcy wyjaśnili, że poziom morza podnosi się o 2,9 milimetra rocznie. Ponadto w ciągu ostatnich 25 lat ten proces przyśpieszył średnio o 0,084 milimetra rocznie.

Uwzględniając uzyskane wyniki, specjaliści doszli do wniosku, że do 2100 roku poziom oceanu światowego podniesie się o 65 centymetrów w porównaniu z XXI wiekiem. Jednocześnie modele klimatyczne, w których nie uwzględniono przyśpieszenia wzrostu poziomu morza, przewidują jedynie wzrost o 30 centymetrów w tym samym okresie.

Podczas obliczeń klimatolodzy zminimalizowali rolę lokalnych wydarzeń, tj. erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach oraz fenomenu o nazwie El Niño, który polega na wahaniach temperatury na powierzchni wody w basenie Oceanu Spokojnego.

— Te prognozy pomogą nam zrozumieć, jak Ziemia reaguje na globalne ocieplenie i jak w przyszłości zmieni się dynamika tego procesu – twierdzą autorzy badania. W tym przypadku, jeśli obliczenia specjalistów okażą się prawidłowe (błąd pomiaru wynosi około 30%), niektóre przybrzeżne miasta i niewielkie wyspy mogą znaleźć się pod wodą.

Naukowcy twierdzą, że zostaną zalane wybrzeża południowej Florydy, Bangladeszu, Szanghaju i część Waszyngtonu. Przyczyną przyszłych kataklizmów jest katastrofalne topnienie lodowców w Grenlandii i na Antarktydzie z powodu globalnego ocieplenia.

Wcześniej klimatolodzy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali raport, w którym stwierdzono, że w ciągu najbliższych 25 lat do 100 milionów ludzi może ucierpieć na skutek klęsk żywiołowych spowodowanych wzrostem globalnego poziomu mórz. Według naukowców zmiany najbardziej odczują mieszkańcy Europy Środkowej, Afryki, Indii, Pakistanu, Indonezji i Chin.

Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr

Symulacja wyglądu Zatoki Gdanskiej dla poziomu morza wyższego o 1 metr

Symulacja wyglądu Zalewu Szczecińskiego dla poziomu morza wyższego o 1 metr

Symulacja wyglądu Zalewu Szczecińskiego dla poziomu morza wyższego o 1 metr

źródło: pl.sputniknews.com
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:
  • 9
    Udostępnienia

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
andrzejLINKKimBuryBliżej nieokreslony Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andrzej
Gość
andrzej

nie potrafią dobrze przewidzieć pogody a już wiedzą o potopie

LINK
Gość
LINK

PIS – nie przekopuj mierzej – te pieniądze przeznacz na premie dla swoich

KimBury
Gość
KimBury

O tak, a Nostradamus zapowiedział drugi potop znacznie groźniejszy od tego, który zapowiadają naukowcy. I nie cieszmy się, że dopiero pod koniec wieku – nie znamy bowiem dnia ani godziny.

Bliżej nieokreslony
Gość
Bliżej nieokreslony

Czyli zmamy datę autonomii Śląska (mniej więcej)