Świat dotknęła seria ogromnych trzęsień Ziemi

Seria potężnych trzęsień ziemi nawiedziła różne regiony świata, od Japonii i Birmy po Ekwador. Pod gruzami wielu budynków wciąż mogą się znajdować ludzie. Bilans mówi już o setkach zabitych i tysiącach rannych. Jaka jest przyczyna tych kataklizmów?

trzesienie ziemi
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze.

W ostatnich dniach aż cztery regiony świata nawiedziły bardzo silne trzęsienia ziemi. Zaczęło się w ubiegłą niedzielę (10.04), gdy wstrząs o sile M6.6 nawiedził pogranicze Afganistanu, Pakistanu i Tadżykistanu w górach Hindukusz. Na skutek osunięcia ziemi zginęło 6 osób. W gruzach znalazło się 20 domów.

W środę (13.04) doszło do kolejnego potężnego wstrząsu, tym razem w Mjanmie (dawnej Birmie) na południu Azji. Trzęsienie o sile M6.9 spowodowało zniszczenia również w sąsiednich Indiach i Bangladeszu. Zginęły 2 osoby, a 247 zostało rannych. Zniszczone zostały budynki, drogi i mosty.

trzesienie ziemi

To jednak nie był koniec. W czwartek i piątek (14-15.04) seria trzech potężnych wstrząsów nawiedziła japońską wyspę Kiusiu. Epicentrum trzęsień o sile M6.1, M6.0 i M7.0 znajdowało się w rejonie miasta Kumamoto. W gruzach odnaleziono jak do tej pory ciała 52 osób, a 3129 ludzi zostało rannych.

Dzisiaj (17.04) doszło do wstrząsu w Ekwadorze w Ameryce Południowej. Trzęsienie o sile M7.8 najpotężniejsze w tym roku od 110 lat, spowodowało zawalenie się wielu zabudowań oraz mostu. Z ostatnich bilansów wynika, że zginęły co najmniej 272 osoby, a 2500 zostało rannych.

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze

Epicentrum wstrząsu o sile M7.8 miało miejsce na północno-zachodnim wybrzeżu Ekwadoru, nad Pacyfikiem, około 165 kilometrów na północny zachód od Quito, stolicy kraju. Ognisko trzęsienia znajdowało się zaledwie 20 kilometrów pod ziemią, co oznacza, że zniszczenia są poważne.

Władze informują, że wstrząs spowodował śmierć co najmniej 272 osób, a 2500 jest rannych. Zawaliło się 270 budynków. Trwa akcja ratownicza. W regionie jest wiele zniszczonych budynków, mostów i dróg. Wcześniej miała miejsce ewakuacja ludności z wybrzeży Pacyfiku, z powodu ogłoszonego alarmu przed tsunami o wysokości 1 metra. Jednak ostrzeżenia nie okazały się trafne.

To najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Ekwadorze od 110 lat i jednocześnie najbardziej zabójcze od 29 lat. Dotychczas Ekwador doświadczał pokłosia wstrząsów w sąsiedniej Kolumbii. Po raz pierwszy od lat tak silny wstrząs zdarzył się w samym Ekwadorze.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Japonia w czwartek i piątek (14-15.04) nawiedzona została przez całą serię trzęsień ziemi. Ich epicentrum znajdowało się na wyspie Kiusiu w okolicach miasta Kumamoto, zamieszkiwanego przez ponad 600 tysięcy ludzi.

Dwa wstrząsy miały siłę M6.0 i zapowiadały jeszcze potężniejszy wstrząs o mocy M7.1, który rozpoczął się wczoraj (15.04) o godzinie 18:25 czasu polskiego i trwał kilkadziesiąt sekund. To wystarczyło, aby budynki uszkodzone podczas wcześniejszych drżeń ziemi zawaliły się.

Ratownicy z narażeniem życia przeszukują rumowiska, a bilans kataklizmu rośnie w zatrważającym tempie. Według lokalnych władz zginęło co najmniej 49 osób, a 5129 zostało rannych. W gruzach jest kilkaset budynków, a kolejne tysiące uległy uszkodzeniom. Konieczna okazała się z tego powodu ewakuacja ponad 150 tysięcy ludzi.

Część regionu jest pozbawiona prądu i dostaw wody. Doszło do zniszczeń dróg oraz infrastruktury kolejowej. Poważnemu uszkodzeniu uległa też zapora wodna w rejonie miasta Nishihara.

Zniszczenia po trzęsieniach ziemi w Japonii
Zniszczenia po trzęsieniach ziemi w Japonii

Wstrząsy były oznaką budzenia się miejscowych wulkanów. Jeden z nich, Aso, wybuchł w ostatnich godzinach, ale na szczęście z niewielką mocą. Nie ma więc zagrożenia dla mieszkańców.

Jednak naukowcy ostrzegają, że to nie koniec wstrząsów, które mogą się powtarzać przez następny tydzień i mieć znaczną intensywność. Niewykluczone są więc dalsze zniszczenia. Możliwe są też erupcje wulkanów, których wokół Kumamoto nie brakuje, a jest ich kilkanaście.

Zniszczenia po trzęsieniach ziemi w Japonii
Zniszczenia po trzęsieniach ziemi w Japonii

Zagrożenie stanowią też ulewne deszcze, które lada godzina rozpoczną się na obszarze dotkniętym trzęsieniem. Meteorolodzy przewidują, że na terenach górzystych może spaść na tyle dużo deszczu, że może dojść do osunięć ziemi. Przesiąknięty wodą grunt straci stabilność, co może powodować kolejne zawalenia się budynków.

Japończycy są jednym z najlepiej przygotowanych na trzęsienia ziemi narodów na świecie. Od najmłodszych lat wpaja się im, jak postępować podczas żywiołu. Obowiązują tam też bardzo surowe normy budowlane. Dzięki temu udaje się uratować wiele ludzkich istnień.

Zniszczenia po trzęsieniach ziemi w Japonii.

Wstrząs o sile M7.1, którego ognisko znajdowało się bardzo płytko, bo zaledwie kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi, w dodatku na obszarze bardzo gęsto zaludnionym, w innych regionie świata spowodowałby śmierć setek, a może nawet tysięcy ludzi.

Japonia zmaga się z kataklizmami od najdawniejszych czasów. Archipelag jest położony na styku kilku płyt kontynentalnych, które przesuwają się, w efekcie generując potężne trzęsienia, którym towarzyszą wybuchy wulkanów. Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w marcu 2011 roku.

Wstrząs o sile M9.0, największy jaki odnotowano w Japonii na tle historii sejsmologii i jeden z największych w skali całego świata, wyzwolił tsunami, które uderzając we wschodnie wybrzeża kraju zabiło prawie 20 tysięcy ludzi. Doprowadziło również do awarii w elektrowni atomowej Fukushima i skażenia środowiska naturalnego.

Naukowcy ostrzegają, że podobne wstrząsy mogą się jeszcze pojawiać w przyszłości, mogą też spowodować erupcję wulkanu Fudżi, wizytówki Japonii, który drzemie od 1708 roku.

źródło: Twoja Pogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Świat dotknęła seria ogromnych trzęsień Ziemi”

  1. Dziwne jest to, że szaleją wtedy jednocześnie wszystkie sejsmografy na całym świecie.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.