Światu grozi „powtórka Apokalipsy” sprzed 250 mln lat

Zabójczy metan wypełza z Arktyki! Chmury metanu mogą zniszczyć życie na całej Ziemi – alarmują naukowcy w raporcie opublikowanym w kwartalniku paleontologicznym Paleoworld.

Jego autorzy udowodnili właśnie, że tajemnicza zagłada 90 proc. życia na naszej planecie, która miała miejsce 250 mln lat temu nie została spowodowana ani uderzeniem wielkiego meteorytu, ani erupcjami wulkanów, jak dotychczas sądzono, ale właśnie nagłą emisją metanu, który wydostał się do atmosfery.

„Opierając się na pomiarach zawartości gazów uwięzionych w kalcytach uważamy, że uwolnienie metanu to podstawowe źródło i przyczyna gwałtownego ocieplenia, które nastąpiło w końcu okresu Permu i spowodowało dramatyczne skutki dla życia” – piszą uczeni.

Przypominają, że metan jest gazem cieplarnianym, którego potencjał jest 72-krotnie większy niż dwutlenku węgla. „Globalne ocieplenie wywołane masowym uwalnianiem dwutlenku węgla do atmosfery to katastrofa. Uwolnienie metanu z hydratów – to będzie Apokalipsa” – ostrzegają.

Ich zdaniem, teraz światu znowu grozi powtórka tamtej zagłady sprzed 250 mln lat znanej jako „wymieranie permskie”. To może nastąpić nagle kiedy metan uwolni się spod szelfów Arktyki w wyniku trwającego właśnie topnienia arktycznych lodów – oceniają uczeni.

Z wynikami ich badań zgadza się prof. Peter Wadhams, szef Polar Ocean Physics Group na Uniwersytecie Cambridge – wybitny ekspert w tej dziedzinie, którego o opinię na ten temat zapytał Daily Express.

„Jeśli nastąpi wielkie uwolnienie metanu, które jest możliwe z powodu niestabilności hydratów metanowych pod szelfem kontynentalnym Arktyki, impuls może być bardzo silny. To zagrożenie jest bardzo realne i bardzo poważne, ale zostało wcześniej pominięte przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Z wielkim niepokojem o tym myślę” – przyznaje prof. Wadhams.

źródło: reporters
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Światu grozi „powtórka Apokalipsy” sprzed 250 mln lat”

 1. Przepis na koniec świata.. puścić tam w ten metan jakaś ‚bombkę’ a potem reakcja łańcuchowa zrobi swoje. Tak czekam na ten Koniec Świata i się chyba nie doczekam :-/ szkoda.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Światu grozi „powtórka Apokalipsy” sprzed 250 mln lat”
  jakoś nie wierzę w te zapewnienia. Warto poczytać stare newsy na koniecswiata org a przekonacie się ile apokalips i innych horrorów nie wypaliło. Kolejny news który ma wystraszyć

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.