Syberia: Gigantyczne kratery powstają przez ocieplenie klimatu

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat krajobraz północnej Syberii może zmienić się nie do poznania. Wszystko za sprawą globalnego ocieplenia, które uwalnia metan spod syberyjskiej wiecznej zmarzliny, powodując jego wybuchy i w konsekwencji tworząc potężne kratery. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

W 2014 roku w niektórych częściach Syberii zaczęły pojawiać się ogromne dziury. Jedna z nich, na półwyspie Jamał, osiągnęła ponad 30 m szerokości.

dziury w ziemi

dziury w ziemi

– Pierwszy raz widziałam wnętrze czegoś takiego. Słychać dźwięk płynącej wody – mówiła dwa lata temu Marina Leibman, geolog.

Pierwotnie podejrzewano, że to pozostałość po uderzeniu meteorytu. Jednak kiedy rok później, w lutym, odkryto 20 nowych gigantycznych dziur, ta teoria upadła. Zaczęto intensywne badania w ich wnętrzach i już w marcu naukowcy byli blisko rozwiązania zagadki. Ostatnie badania naukowe potwierdzają ustalenia sprzed roku: otwory powstały na skutek uwolnienia i wybuchu metanu. Są na to twarde dowody.

To przez ocieplenie klimatu

Na dnie największego krateru naukowcy wykryli wyjątkowo wysoki poziom metanu – 9,6 proc., w porównaniu do przeciętnego, stanowiącego 0,000179 proc.

W wiecznej zmarzlinie na Syberii są uwięzione wielkie połacie metanu, które nazywane są hydratami gazowymi. Metan jest stabilny i zamarza w określonej temperaturze. Kiedy wieczna zmarzlina ogrzewa się, a jej wewnętrzna siła zmniejsza się, pod powierzchnią powstaje mniej gazów. Tym samym uwalnia się on spod lodu. Z tego powodu naukowcy twierdzą, że syberyjskie dziury powstały na skutek zmian klimatycznych, a przede wszystkim wzrostu globalnej temperatury powietrza.

dziury w ziemi

dziury w ziemi

„Bomba zegarowa metanu”

To zjawisko niebezpieczne, bo może na stałe zmienić krajobraz Syberii, a nawet Arktyki. Jeśli temperatura będzie nadal rosnąć, powodując odwilż zmarzliny, powstanie coraz więcej gigantycznych kraterów. Naukowcy nazywają to „bombą zegarową metanu”.

A spełnienie się groźby jest bardzo bliskie. W 2015 r. średnia temperatura powietrza w regionie wyniosła 2,3 st. C ponad średnią i była najwyższa w historii, a klimatolodzy przestrzegają, że 2016 r. ma być jeszcze cieplejszy.

Źródło: weather.com, tvn meteo Autor: mar/map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Syberia: Gigantyczne kratery powstają przez ocieplenie klimatu”

 1. Kiedy na Syberii była ciągle wieczna zmarzlina, skorupa ziemi i zamarznietego błota uniemożliwiała wydostawaniu się gazów na powierzchnię. Widać że źli ludzie którzy doprowadzają specjalnie do przegrzania Ziemi (m.i. opryski w atmosferze które niejako ubierają Ziemię w koszulę nie pozwalając na naturalne oddanie ciepła) spowodowali iż wieczna zmarzlina nie jest już wieczna.
  Teraz kiedy to odmarzło, zjawisko jest proste do wytłumaczenia. Mianowicie cała połać gruntu, wielohektarowa odmarza i osiada na gazach wywołując zwiększone ciśnienie tego gazu. W najsłabszym miejscu to ciśnienie wystrzeliwuje niczym korek z szampana. Gdyby zamontować parę kamer mogliby trafić na taki wystrzał, zwłaszcza teraz na wiosnę. A tam wiosna to chyba czerwiec, więc można się spodziewać nowych otworów,,,,

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Co za bzdura ! Metan wybucha bez dostępu powietrza, tworząc zamiast leja otwór w kształcie walca ?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.