Symulacja życia na Marsie

Sześciu naukowców, którzy mieszkali pod kopułą na zboczach uśpionego hawajskiego wulkanu, po ośmiu miesiącach symulacji życia na Marsie, wyszli z izolacji – informuje agencja Associated Press.

Zespół wyszedł na zewnątrz kopuły, która znajdowała się na stoku 2 400-metrowego wulkanu Mauna Loa, by poczuć oddech świeżego powietrza na swojej skórze w sobotę (13. czerwca). Stało się to po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, bez konieczności zakładania kosmicznych kombinezonów. Członek załogi Jocelyn Dunn powiedziała, że to było niesamowite uczucie poczuć wiatr na swojej skórze.

„Kiedy po raz pierwszy doszliśmy do drzwi, to było straszne nie mieć ze sobą garnituru”- powiedziała 27-letnia Dunn, doktorantka na Uniwersytecie Purdue.

Wulkaniczne lokalizacja kopuły, cisza symulują atmosferę podobną do przestrzeni kosmicznej. Patrząc na iluminatory kopuły, wszyscy naukowcy byli w stanie zobaczyć pola lawy i gór – powiedział profesor University of Hawaii Kim Binsted, główny badacz misji.

Symulacja życia na Marsie

Symulacja życia na Marsie

Śledzenie emocji członków załogi i ich wydajności w odizolowanym środowisku mogą okazać się pomocne dla osób, które w przyszłości udadzą się na Marsa, by określić, czy członek załogi staje się przygnębiony lub jeśli zespół ma problemy z komunikacją.

Spędzenie ośmiu miesięcy w zamkniętej przestrzeni z sześcioma osobami to wielkie wyzwanie, lecz członkowie załogi próbowali odreagować swój stres, korzystając ze specjalnych treningów i jogi. Wewnątrz kopuły znajdowała się bieżnia zasilana energią słoneczną i rower stacjonarny, które były dostępne w godzinach popołudniowych podczas słonecznych dni.

„Gdy masz dobry dzień, to jest fajna zabawa” – stwierdza Dunn. „Masz wokół siebie przyjaciół do udziału w korzystaniu z dobrego dnia” – dodaje. „Ale jeśli masz zły dzień, to naprawdę trudne, aby wytrzymać w zamkniętym środowisku. Nie można wyjść i pójść na spacer … to dokuczało wszystkim”.

źródło: krolowa superstar

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
inteligent卐jolka poznan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jolka poznan
Gość
jolka poznan

A jak sie ruchali czy walili konia?

卐
Gość

A nie można napisać: a czy się miłowali, a czy sobie pomagali sami?

inteligent
Gość
inteligent

Jolka, tak po chamsku to mozesz do Twego starego gadac a nie publicznie..a jak Cie na to nie stac, to zamknij sie