Syria: Już 18 zabitych w tureckiej operacji przeciwko Kurdom w Afrinie (FOTO)

Afrin operacja wojskowa Turcji w Syrii

Do 18 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tureckiej operacji zbrojnej w kurdyjskiej enklawie Afrin w północnej Syrii. Zabici to cywile, w tym kobiety i dzieci.

Afrin operacja wojskowa Turcji w Syrii

Afrin operacja wojskowa Turcji w Syrii

W ofensywie, która rozpoczęła się w sobotę, obrażenia odniosły też co najmniej 23 osoby – oświadczył rzecznik SDF Kino Gabriel.

Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o 21 ofiarach śmiertelnych tureckich bombardowań, w tym sześciorgu dzieci.

W skład SDF wchodzą kurdyjskie milicje YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), przeciwko którym siły tureckie prowadzą ofensywę w rejonie Afrinu w prowincji Aleppo. Ankara argumentuje, że ofensywa, której nadano kryptonim „Gałązka oliwna”, ma na celu ochronę granic Turcji, „zneutralizowanie” kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od „ucisku i opresji”.

SDF były dotychczas głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. SDF, których trzon stanowią kurdyjscy bojownicy, kontrolują blisko 25 proc. syryjskiego terytorium wzdłuż granic z Turcją i Irakiem. Siły kurdyjskie starają się skonsolidować i wzmocnić swe zdobycze terytorialne w północnej Syrii.

Rząd w Ankarze postrzega YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez tureckie, jak i amerykańskie władze uważana jest za ugrupowanie terrorystyczne.

Afrin operacja wojskowa Turcji w Syrii

Afrin operacja wojskowa Turcji w Syrii

źródło: PAP
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:
  • 3
    Udostępnienia

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
sekator Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sekator
Gość
sekator

Te ofiary wcale nie są przypadkowe!. Turcja ma tradycję w ludobójstwie!. Najpierw Ormianie, milionami!. Teraz nadszedł eksodus Kurdów!…