Co najmniej 40 ludzi zginęło dziś, a ok. 100 zostało rannych, kiedy syryjskie siły reżimowe ostrzelały pociskami rakietowymi targowisko koło Damaszku.

Syria wojna

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka na targowisko w mieście Duma, 15 km na północny wschód od syryjskiej stolicy, spadło 12 pocisków rakietowych.

Ugrupowanie Syryjska Obrona Cywilna zamieściło na Facebooku zdjęcie z Dumy, na którym widać leżące na ziemi zwłoki kilkunastu ludzi. Według tego ugrupowania zginęło tam ponad 45 osób.

To już kolejny atak sił reżimowych na Dumę. W sierpniu podczas nalotu na to miasto kontrolowane przez przeciwników prezydenta Baszara el-Asada zginęło ponad 80 ludzi.

Atak rakietowy na miasto Duma – Syria

Warunek zakończenia wojny

– Prezydent Syrii Baszar el-Asad musi ustąpić i jest to warunek zakończenia wojny w tym kraju – ocenił wczoraj szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir podczas rozmowy za zamknietymi drzwiami z ministrami spraw zagranicznych Rosji, USA i Turcji, do której doszło w Wiedniu. Tematem spotkania jest rozwiązanie konfliktu w Syrii.

Jak zaznaczył Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir, dymisję Asada musi przede wszystkim zaakceptować Iran, główny sojusznik Syrii na Bliskim Wschodzie.

Iran został po raz pierwszy zaproszony na międzynarodowe rozmowy ws. Syrii. Teheran, który wraz z Moskwą jest jednym z najważniejszych sojuszników prezydenta Syrii Asada, do stołu rozmów w Wiedniu dołączy dziś wraz z przedstawicielami Egiptu, Libanu i Iraku.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif powiedział wczoraj w Wiedniu, że inne mocarstwa zdały sobie sprawę, że nie było sposobu dotarcia „rozsądne rozwiązanie” konfliktu syryjskiego bez zaangażowania Teheranu.

Z kolei wysłannik specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura tuż przed rozpoczęciem wieczornego spotkania podkreślił, że z optymizmem patrzy na wynik rozmów w Wiedniu. Jak zaznaczył do tej pory nie było okazji, aby przy jednym stole rozmów usiadły wszystkie mocarstwa, które mają realny wpływ na wojnę w Syrii. – Tej okazji nie można zmarnować – oświadczył.

Syryjska opozycja, która nie została zaproszona do stołu rozmów, od dawna konsekwentnie domaga się ustąpienia Asada ze stanowiska i traktuje to jako warunek konieczny przed przystąpieniem do rozmów o politycznym rozwiązaniu kryzysu.

źródło: PAP

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wojox Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojox
Gość
Wojox

Bla bla bla. Syryjskie siły reżimowe walczą z reżimem Anglo-Amerykańskim i działaniami CIA która wspiera ISIS i innych terrorystów. W całej swej karierze Asad nie wyrządził tyle zła ile umiarkowana „opozycja” wspierana przez Szatany Zjednoczone Ameryki..