Syria: Pierwsze filmy z uderzenia Rosji

Rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły 20 lotów nad Syrią, rażąc w punktowych atakach osiem celów dżihadystycznego Państwa Islamskiego – oświadczył MSZ Rosji. Biały Dom zastrzegł jednak, że jest za wcześnie, by jednoznacznie określić faktyczne cele rosyjskiej operacji.

rosja syria wojna

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzeniu ok. 20 lotów nad Syrią i rażeniu ośmiu celów dżihadystycznego Państwa Islamskiego. Według resortu zniszczono m.in. posterunki dowódcze ISIS, a ataki nie uderzyły w cywilną infrastrukturę ani jej okolice. Rzecznik Białego Domu zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, by określić z pewnością faktyczne cele rosyjskiej operacji. USA chce potwierdzenia, że ataki wymierzone są w Państwo Islamskie i nie mają na celu wsparcia reżim Baszara el-Asada.

Rosja: Uderzyliśmy w osiem celów IS w Syrii

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że lotnictwo Rosji przeprowadziło ok. 20 lotów nad Syrią, rażąc w punktowych atakach osiem celów dżihadystycznego Państwa Islamskiego. Według resortu rosyjskie lotnictwo zniszczyło m.in. posterunki dowódcze Państwa Islamskiego w górzystym rejonie, a ataki nie uderzyły w cywilną infrastrukturę ani jej okolice.

Rzecznik ministerstwa gen. Igor Konaszenkow dodał, że zaatakowane zostały także m.in. składy broni i amunicji oraz sprzętu wojskowego.

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa operacje przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii nie zostaną rozciągnięte na Irak, a rosyjskie lotnictwo nie korzysta z irackiej przestrzeni powietrznej do prowadzenia ataków na cele w Syrii. Dodał, że irackie władze nie wystąpiły do Moskwy o naloty przeciwko islamistycznym bojownikom na terytorium Iraku.

USA chcą znać cel rosyjskiej operacji w Syrii

Biały Dom oświadczył, że amerykańskie ministerstwo obrony przygląda się rosyjskiej działalności militarnej w Syrii, aby ustalić, jakie cele zostały obrane. Moskwa twierdzi, że atakuje Państwo Islamskie (IS), czemu przeczą niektóre zachodnie źródła.

Wcześniej źródła amerykańskie i francuskie twierdziły, że Rosja atakuje w rzeczywistości syryjską opozycję walczącą z Asadem, a nie dżihadystów.

Także brytyjski szef dyplomacji Philip Hammond zaznaczył, że Londyn z zadowoleniem przyjmuje rosyjski zamiar użycia siły przeciwko Państwu Islamskiemu, ale Moskwa musi potwierdzić, że jej ataki z powietrza są wymierzone w IS i ugrupowania powiązane z Al-Kaidą, a nie w antyreżimowych, umiarkowanych rebeliantów.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.