Syria: Siły Assada zbombardowały targ

W niedzielne popołudnie na targowisko w mieście Duma nieopodal Damaszku w południowo-zachodniej Syrii spadły bomby zrzucone przez samoloty syryjskiej armii rządowej. Zginęło co najmniej 80 osób, a kilkaset jest rannych – podała jedna z organizacji pozarządowych.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, w ataku sił powietrznych reżimu Baszara el-Asada zginęło ponad 80 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Syria zniszczony targ

Nie jest pewne, ile bomb spadło na zatłoczone targowisko, ale londyńska organizacja pisze o „co najmniej 10 rakietach”. Wiadomo, że w ataku zginęli głównie cywile.

Wojska Asada miały bombardować w Dumie pozycje rebeliantów – pisze z kolei agencja Reutera, która podaje – powołując się na źródło w syryjskiej armii – że celem niedzielnych nalotów pod Damaszkiem były m.in. kwatery rebeliantów z ugrupowania Armia Islamu.

Nie wiadomo, czy uderzenie w miejski bazar zostało dokonane z premedytacją, czy był to błąd wojskowych  – dowódców misji lub pilotów.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które poinformowało o nalocie opierając się na relacjach ratowników mających kontakt z Londynem, oskarżyło reżim Asada o to, że po pierwszym nalocie, kilkadziesiąt minut później miał miejsce również drugi. Bomby miały spaść w to samo miejsce już w chwili, gdy służby medyczne i ochotnicy ratowali ofiary pierwszego ataku.

Międzynarodowy serwis telewizji Al Dżazira opisujący nalot podał z kolei – powołując się na miejscową „obronę cywilną” w Dumie – że zabitych zostało 70 osób, a „setki zostało rannych”.

Ich liczba zapewne wzrośnie, bo wielu rannych zostało przewiezionych do szpitali w stanie krytycznym.

Duma leży 15 kilometrów od stolicy Syrii – Damaszku Syria

Autor: adso//plw / Źródło: aljazeera.com, Reuters, tvn 24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Syria: Siły Assada zbombardowały targ”

  1. Propaganda tak właśnie działa. Siły Asada to czy tamto, Putin zaatakował Ukrainę itp… Wszystko od razu wiadomo po tytule. Wiadomo że święty nie jest ale takich kroków by raczej nie robił..

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.