Szaleje burza geomagnetyczna. Zorza w Skandynawii

trwa burza magnetycznaNaukowcy informują o niewielkiej burzy geomagnetycznej, która od godzin południowych panuje w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery. Jednak tym razem zorzy nam w Polsce niestety nie przyniesie.

Aktywność słoneczna w ostatnich dniach gwałtownie wzrosła. Jeszcze przed tygodniem liczba plam szacowana była na mniej niż 100, obecnie jest ich ponad dwa razy więcej.

W ostatni piątek (18.04) na powierzchni Słońca doszło do masywnej eksplozji klasy M7.3, po której w przestrzeń kosmiczną wyrzucony została obłok naładowanych cząstek, który w postaci wiatru słonecznego kilkadziesiąt godzin z zawrotną prędkością pędził w kierunku Ziemi.

Jako, że do wyrzutu materii doszło z plamy o numerze 2036, znajdującej się niemal w centralnej części słonecznej tarczy, to prawdopodobieństwo, że znaczne ilości cząstek dotrą do Ziemi, było podwyższone.

Naukowcy prognozowali, że mamy aż 75-procentową szansę na burzę geomagnetyczną i przewidywania te właśnie się potwierdziły. Dokładnie o godzinie 12:57 wiatr słoneczny zaczął wnikać w ziemskie bieguny magnetyczne rozpoczynając burzę geomagnetyczną.

Po południu indeks K osiągnął poziom 5 (G1) i choć prognozowano w następnych godzinach jego wzrost do poziomu 6 (G2), to jednak tak się nie stało. Słaba burza geomagnetyczna wieczorem zanikła.

Zorza polarna pojawiła się nad środkową Skandynawią, ale niestety nie była widoczna z obszaru Polski. Poniżej zamieszczamy zdjęcie zorzy wykonane dzisiaj w fińskim Kuusamo oraz materiały dotyczące jej źródła, a więc wyrzutu materii na Słońcu przed kilkoma dniami.

trwa burza magnetyczna

źródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o