Szelf lodowy Larsen zaczął pękać w dużym tempie

Kiedy ogromna część antarktycznej pokrywy lodowej wielkości Rhode Island rozpadła się w ciągu kilku dni, wywołała ogromne zaniepokojenie na całym świecie. Jednak analiza z niedawno odtajnionych obrazów z satelitów szpiegowskich wykazała, iż destabilizacja lodowego szelfu przyspieszyła w latach 1970-1980, a pod koniec lat 80. prędkość była już o 20 proc. większa niż w poprzednich dekadach.

Wydaje się, że wzrost temperatury w regionie miał wpływ na przemieszczanie się ogromnych pokryw lodowych na długo przed tym, jak problem stał się przedmiotem światowej debaty. Poprzez cielenie lodowego szelfu Larsen B po wschodniej stronie Półwyspu Antarktycznego w 2002 roku, zobaczyliśmy, jak 3200-kilometrowy odcinek rozpada się na tysiące mniejszych w ciągu zaledwie 35 dni. Sądzono, iż Larsen B był stabilny przez okres około 12 tysięcy lat, ale zmieniło to się za sprawą globalnego ocieplenia. Wcześniejsze badania sugerowały, że szelf zaczął topić się zaledwie kilka lat wcześniej, zanim rozpadł się w 2002 roku.

szelf lodowy

Rosnące temperatury, zwłaszcza w okresie letnim, zwiększyły przepływ wody w szczelinach, które następnie działały niczym kliny do podważenia szelfu. Cielenia się lodowca wywołało również powszechne obawy, jaki wpływ globalne ocieplenie wywiera na bilans lodu na Antarktydzie, choć ostatnie badania wskazują na wzrost masy lodu na kontynencie.

Dzięki analizie serii zdjęć wykonanych przez satelity szpiegowskie CIA ARGON naukowcy mogli zrekonstruować ruchy pokrywy lodowej znacznie dalej w przeszłości niż było to możliwe dotychczas. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Geophysical Research Letters, Shujie Wang, glacjolog z University of Cincinnati powiedział: „To pozwoliło nam odtworzyć zarejestrowane prędkości Szelfu Lodowego Larsen do 1960-1970 po raz pierwszy w historii”. „Analiza retrospektywna wykazała, że przyspieszenie cielenia Larsen B nastąpiło znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. Badacze twierdzą, że przyspieszenie mogło nastąpić z powodu zmiany właściwości lodu.

szelf lodowy

szelf lodowy

Topnienie sprawiło, iż lód stał się bardziej plastyczny i doprowadził jednocześnie do zwiększenia jego śliskości, przez co szelf oddalił się w głąb morza. Profesor Hongxing Liu z University of Cincinnati, główny autor badania, uważa, że to osłabienie doprowadziło do przyspieszenia cielenia lodowca. „W latach 1963-1988 przód lodowca Larsen B przesunął się o 10 kilometrów” – zaznacza Liu.

Cielenie szelfu lodowcowego Larsen w 2002 roku, które uważa się jednym z największych w historii, doprowadziło do dalszego przyspieszenia i przerzedzenia lodowców za nim.

źródło: krolowa-superstar

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Lazaro Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lazaro
Gość
Lazaro

I co z tego
NATURALNA SKŁONNOŚĆ GLOBU RAZ CIEPLEJ RAZ ZIMNIEJ !!!