Tajemnicze jezioro pojawiło się na pustyni w Tunezji. „Woda może być rakotwórcza”

Tajemnicze jezioro TunezjaZbiornik wodny pojawił się na pustyni, 25 kilometrów od miasta Kafsa. Od razu stał się atrakcją dla Tunezyjczyków. Amatorów kąpieli nie zraża fakt, że jezioro przybrało kolor zgniłej zieleni, a lokalne władze ostrzegają, że woda może być radioaktywna.

Woda w odkrytym trzy tygodnie temu przez pasterzy jeziorze początkowo była krystalicznie niebieska, dziś jest ciemnozielona i pełna glonów. Władze pobliskiego miasta Kafsa ostrzegają, że może być rakotwórcza, jednak nie wprowadzono oficjalnego zakazu kąpieli. Hatef Ouigi z urzędu miasta poinformował, że zostały pobrane próbki wody do badania i władze podejmą działania, gdy tylko pojawią się wyniki.

Na razie nie ma oficjalnego wyjaśnienia, skąd wzięło się jezioro, jednak niektórzy geolodzy uważają, że aktywność sejsmiczna może spowodować wypłynięcie wód gruntowych na powierzchnię.

Władze lokalne podają, że zbiornik zajmuje powierzchnię hektara, a woda sięga na głębokość około 10-18 metrów.

Woda może być zatruta fosforanami

„Zbiornik pojawił się na obszarze bogatym w złoża fosforanów, których pozostałości mogą być silnie radioaktywne. Miejsce jest piękne, są tam skały idealne do nurkowania, ale woda jest pełna glonów” – podaje Tunisia Daily. Istnieje więc realne ryzyko, że woda jest zanieczyszczona i rakotwórcza.

W regionie Kafsa znajduje się jedna z największych kopalni fosforanów w Tunezji, która jest piątym na świecie eksporterem chemii stosowanej w rolnictwie i przemyśle.

Tajemnicze jezioro Tunezja

Tajemnicze jezioro Tunezja

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o