Tajemnicze „Radioaktywne Źródło” topi Antarktydę od dołu

Antarktyda

Antarktyda po raz kolejny pokazuje nam, jakie jest to tajemnicze miejsce. Pod olbrzymimi pokrywami lodowymi istniejącymi we wschodniej Antarktyce istnieje tajemnicze źródło ciepła, które topi lód Antarktydy.

Naukowcy odkryli, że pod tym niegościnnym miejscem istnieją dziwne rzeczy, takie jak zatopione kontynenty pod Antarktydą. Odkryli także, że pomimo tego, że jest jednym z najbardziej bezlitosnych miejsc na Ziemi, tętni życiem.

Wiemy również, że miliony lat temu Antarktyda pokryta była zielonymi, gęstymi lasami, a naukowcy odzyskali wiele skamielin podczas eksploracji Antarktydy.

A teraz grupa naukowców z British Antarctic Survey (BAS) doniosła o innym dziwnym i nieoczekiwanym odkryciu.

Mówią, że pod olbrzymimi pokrywami lodowymi istniejącymi we wschodniej Antarktyce istnieje tajemnicze źródło ciepła, które topi lód Antarktydy.

Naukowcy zlokalizowali to, co uważają za „tajemnicze radioaktywne źródło” kilometr pod lodem antarktycznym, który powoli topi kontynent od dołu.

Naukowcy polecieli nad Wschodnią Antarktydę, aby przebić się przez grubą pokrywę lodową i zobaczyć, co znajduje się kilometry pod lodem, gdzie coś bardzo gorącego powoduje topnienie lodu.

Eksperci doszli do wniosku, że źródłem ciepła są właściwie radioaktywne skały i gorąca woda pochodząca ze skorupy naszej planety.

„Obserwowany przez nas proces topnienia prawdopodobnie trwa już od tysięcy, a może nawet milionów lat i nie przyczynia się bezpośrednio do zmiany pokrywy lodowej. Jednak w przyszłości dodatkowa roztopiona woda może sprawić, że region ten będzie bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany klimatyczne „- wyjaśnia Tom Jordan, naukowiec z British Antarctic Survey (BAS).

„To był naprawdę ekscytujący projekt, badający jeden z ostatnich zupełnie nieobjętych badaniami regionów na naszej planecie. Nasze wyniki były dość nieoczekiwane, ponieważ wiele osób uważało, że ten region Antarktydy powstał ze starożytnych i zimnych skał, które miały niewielki wpływ na warstwę lodu powyżej. Pokazujemy, że nawet w starożytnym kontynentalnym wnętrzu geologia może mieć znaczący wpływ na lód – dodał.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zyx Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zyx
Gość
Zyx

A może by tak Autorzy takowych rewelacji nauczyli się podawać ich źródło? Już w podstawówce uczy się dzieci do dodawania przypisów źródłowych do swoich wypocin…