Tajemnicze świecące punkty na Ceres w największym zbliżeniu

Ceres świecące punkty

Sonda Dawn zbliża się cały czas do planety karłowatej Ceres wobec czego tajemnicze, jasne punkty, które zdają się świecić na jej powierzchni robią się coraz wyraźniejsze. Nie znaczy to jednak, że robią się one mniej tajemnicze, bo choć astronomowie mają kilka hipotez to nadal są to wyłącznie domysły.

Ceres świecące punkty

Ceres posiada kilka jasnych punktów na swojej powierzchni, a te uchwycone na zdjęciu są największymi z nich (znajdują się one w kraterze o średnicy 90 kilometrów) – noszą one wspólną nazwę Spot 5. Obecnie najbardziej prawdopodobną hipotezą jest to, że jest to po prostu spora połać lodu, która bardzo skutecznie odbija światło słoneczne, ale przekonamy się o tym na pewno gdy Dawn jeszcze bardziej zbliży się do celu i będziemy mogli je obejrzeć z różnych kątów.

Ceres świecące punkty

NASA uruchomiła nawet ankietę (znajdziecie ją na tej stronie), w której możecie zagłosować na to czym Waszym zdaniem jest ów punkt – do wyboru macie oprócz lodu gejzer, wulkan, kamień, depozyt soli i inne.

Do 28 czerwca Dawn pozostać ma na orbicie 4400 kilometrów ponad powierzchnią Ceres, później zaś zbliżyć ma się ona do tej planety karłowatej na 1450 kilometrów – manewr ten zakończy się w sierpniu, a my zapewne wtedy poznamy rozwiązanie zagadki świetlnego punktu.

Ceres świecące punkty

Ceres świecące punkty

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Tajemnicze świecące punkty na Ceres w największym zbliżeniu”

  1. Ja mysle ze to baza PIS-

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.