Tajemniczy krater na Syberii powiększył się 15-krotnie

Trzy lata temu tajemniczy krater nagle pojawił się w Tajmyr na Syberii. Wyrwa w ziemi miała ponad 100 metrów głebokości. Od tego czasu powiększyła się 15-krotnie w stosunku do pierwotnej wielkości. Naukowcy co prawda twierdzą, że powstały w naturalny sposób, rosyjskie media znaleźli świadków, mieszkańców pobliskiej miejscowości, którzy w dniu pojawienia się dziury usłyszeli tajemniczy huk.

Krater w Tajmyr to nie jedyna dziura w ziemi, która niespodziewanie utworzyła się na Syberii. Kilka miesięcy później naukowcy natknęli się na dziesiątki innych kraterów, które powstały na Półwyspie Jamał.

Syberia krater

Syberia krater

Syberia krater

Gdy po raz pierwszy pojawił się w 2013 roku, krater, nazwany szczeliną Deryabinsky, niemal pochłonął grupę pasterzy reniferów. Rumowisko z wypartej ziemi, piasku oraz lodu zaśmieciło obszar o szerokości blisko 1 km, a naukowcy uważają, że pochodzi z wybuchów metanu i innych gazów pod ziemią.

Jednak eksperci w ostatnim czasie ujawnili wcześniej niepublikowane raporty od świadków, którzy byli w pobliżu. „Mamy informację, że mieszkańcy okolicznych wsi – w odległości 70-100 kilometrów – usłyszeli dźwięk przypominający eksplozję, a jeden z nich widział dziwną jasną poświatę na niebie.

hh

„To było miesiąc po eksplozji meteorytu nad Czelabińskiem” – powiedział dr Vladimir Epifanov. Miejscowi spekulują, że dziury w ziemi to efekt wybuchów obiektów kosmicznych, ale naukowcy twierdzą, że nie jest to żaden przypadek. Wciąż jednak nie ma oficjalnego stanowiska ws. kraterów na Syberii.

Szeroko uzgodniona teoria mówi, że dziury powstały w wyniku zmian klimatycznych, a dokładniej uwolnienia nagromadzonego metanu z rozmnażania wiecznej zmarzliny. Jednak przyczyny powstania krateru Taymir mogą być zupełnie inne niż do tej pory sądzono. Epifanov sugeruje, że wybuch nie był bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych, a jego źródło prawdopodobnie byłoby głębiej pod ziemią.

Jedna z hipotez głosi, że kratery to wynik normalnego procesu „odgazowania”, gdzie hydraty gazowe znajdujące się 500 metrów pod ziemią mogły zostać sprowokowane do uwolnienia metanu. Eksperci uważają, że krater będzie coraz szerszy, aż w końcu połączy się z pobliskim jeziorem, gdy jego ściany zawalą się. Druga teoria mówi, że otwór powstał z powodu eksplozji metanu pod ziemią.

Jamał jest bogatym w gaz ziemny i mieszaniny wody, soli o gazu, co prawdopodobnie sprzyjało wybuchowi. Hydraty gazowe to przypominające lodowe formy wodne, które zawierają cząsteczki gazu, zwłaszcza metanu. Istnieją one w regionach, takich jak północna część wiecznej zmarzliny na Syberii, ale także pod oceanami w niektórych regionach świata.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.