Tajemniczy rozbłysk w kosmosie… To nowy nieznany rodzaj kataklimu

Badacze z NASA zauważyli nieznane dotąd zjawisko. Próba zrozumienia go jest jak „układanie puzzli, w których nie ma połowy elementów”.

Tajemniczy rozbłysk promieni rentgenowskich zarejestrowało obserwatorium NASA Chandra X-ray Observatory. Miał on miejsce w rejonie zwanym Chandra Deep Field-South (CDF-S). Źródło promieniowania nie było widoczne przed rokiem 2014. Zauważyć je udało się dzięki wybuchowi, który spowodował tysiąckrotne zwiększenie jego jasności. Po niecałym dniu rozbłysk zniknął.

Nieznana przyczyna

Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić przyczyny zdarzenia. Samo źródło promieniowania w CDF-S ma inne właściwości niż te, które do tej pory odkryto.

Naukowcy biorą pod uwagę trzy potencjalne przyczyny powstania rozbłysku. Jedną z nich mogło być pochłonięcie białego karła przez czarną dziurę lub zapadnięcie się gwiazdy neutronowej, czyli takiej, która powstaje podczas wybuchu supernowej albo w wyniku zapadania grawitacyjnego białego karła. Dopuszcza się również możliwość połączenia się dwóch gwiazd neutronowych. To, co wiadomo na pewno, to fakt, że zostało odkryte zjawisko zupełnie do tej pory nieznane.

Potrzeba więcej badań

Franz Bauer z chilijskiego Pontifical Catholic University w Santiago powiedział, że próba zrozumienia tego zjawiska jest jak „układanie puzzli, w których nie ma połowy elementów”.

– Być może zaobserwowaliśmy zupełnie nowy rodzaj kataklizmu – dodaje współautor badań Kevin Schawinski, z Politechniki Federalnej w Zurichu (ETH). – Cokolwiek to jest, konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych badań, żeby zrozumieć to, co właśnie widzieliśmy – uzupełnia.

Jeżeli taka sytuacja powtórzyłaby się w przyszłości bliżej Ziemi, można będzie je zbadać dokładniej w innym obserwatorium – Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO).

Źródło: NASA, express.co.uk Autor: ao/aw,map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Tajemniczy rozbłysk w kosmosie… To nowy nieznany rodzaj kataklimu”

 1. Zarejestrowano „rozbłysk promieni rentgenowskich”.
  Ogromne energie docierają od kilku lat do Ziemi z Centrum. To jest dla Ziemi bardzo pozytywne.
  Warto też zauważyć, że są różne rodzaje światła: korpuskularne jest bardzo powolne, ono do Ziemi z kosmosu w ogóle nie dociera gdyż rozproszyłoby się po drodze. Światło, które dociera do nas z kosmosu ma prędkość nieskończoną. Oznacza to, że kosmos obserwujemy w czasie rzeczywistym, czyli to co widzimy nie nastąpiło ileś tysięcy lat wcześniej, lecz właśnie podczas trwania obserwacji.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Być może jakaś cywilizacja robi testy broni lub czegoś innego.Wszystko jest możliwe.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. nawet jakby fala uderzeniowa leciała w naszą stronę to kiedy ona do nas dotrze ? za miliony lat czy miliardy ?

  I poco ta Panika !

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.