Tajfun Matmo uderzył w Tajwan. Paraliż giełdy, lotnisk i kolei

Tajfun Matmo uderzył w TajwanW Tajwan niedługo po północy w środę 23 lipca od wschodu uderzył tajfun Matmo, zabijając jedną osobę, raniąc pięć i powodując szereg szkód na terenie kraju. Władze wyspiarskiej Republiki Chińskiej podjęły wcześniej działania prewencyjne, ewakuując setki mieszkańców z terenów zagrożonych lawinami błotnymi i przewożąc z dala od zagrożenia ponad 5 tysięcy turystów. Tajfun Matmo uderzył od wschodu w wybrzeże Republiki Chińskiej (Tajwanu) niedługo po północy, w środę 23 lipca. O godz. 5.30 rano lokalnego czasu centrum cyklonu znajdowało się w odległości 70 km na północny zachód od miasta Taizhong.

Zwolnił przed uderzeniem

– W chwili uderzenia w wyspę pierwszego w tym sezonie cyklonu prędkość wiatru wynosiła 173 km/h – podali obserwujący go eksperci z tajwańskiego Centralnego Biura Meteorologicznego.

Wcześniej informowali, że zanim kierujący się w stronę prowincji Fujian (południowo-wschodnie Chiny) cyklon znalazł się nad obszarem Cieśniny Tajwańskiej, wiatr nieznacznie wytracił prędkość.

Wejście z impetem

Silny wiatr zabił jedną osobę, a poza tym ranił pięciu mieszkańców Tajpej, stolicy Republiki. Lokalne media podają, że na terenie ponad 2,6-milionowej metropolii konar spadł na jedną z taksówek, raniąc kierowcę i pasażera.

Matmo sparaliżował krajową giełdę oraz ruch powietrzny – ze względów bezpieczeństwa odwołano 171 lotów międzynarodowych i 24 krajowych. Spowodował również duże utrudnienia w pracy pociągów kursujących w obie strony w kierunku wschodnim.

Dobra pamięć i prewencja

Tajwańczycy pamiętając zeszłoroczny tajfun Soulik, który sprowadził katastrofalne w skutkach ulewy i wichurę, podjęli zdecydowane kroki zapobiegawcze. We wtorek zamknięto szkoły i urzędy oraz ewakuowano przeszło 500 osób zamieszkujących obszary zagrożone wystąpieniem lawin błotnych.

Dzień przed uderzeniem Matmo przetransportowano również około 5,4 tys. turystów z Zielonej Wyspy – chińskiej wysepki oddalonej o około 90 km na południowy wschód od Taidongu (wschód Tajwanu) – na sąsiednią tajwańską Wyspę Orchidei.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Tajfun Matmo uderzył w Tajwan. Paraliż giełdy, lotnisk i kolei”

  1. będzie to 11.09.2014

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Czy możesz zdefiniować pojęcie „wkrótce”?
    Albo podać skalę czasu aby mieć prawidłowe odniesienie.
    Potrzebuję tego aby sprawdzić czy powyższa przepowiednia była coś warta.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  3. Ilona Różalska ostrzega! Wkrótce zagłada USA (Babilonu) i Londynu. Polacy! Wracajcie do kraju! To może wydarzyć się w każdej chwili. Zobacz na Youtube film Prorok w Archikatedrze
    http://www.youtube.com/watch?v=QyKfuMjYfac

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.