Bez kategorii

Tajfun Melor uderzył w Filipiny

Znaczne obszary środkowych Filipin pogrążyły się w ciemności we wtorek na skutej przejścia potężnego tajfunu Melor, który spowodował powodzie, fale sztormowe, osunięcia ziemi oraz zmusił do ewakuacji co najmniej 800 tys. mieszkańców – informuje Reuters.

Burzy znanej lokalnie jako Nona towarzyszył wiatr o średniej prędkości do 140 km/h i była oddalona około 40 km na północ-północny wschód od Romblon wcześnie rano we wtorek, przemieszcza w kierunku zachodnim i słabnie.

Tajfun

„Melor będzie nadal słabnąć, gdy będzie przecinał obszar centralnych Filipin” – donoszą meteorolodzy na łamach Accuweather. „Jednak niszczące porywy wiatru do 130 km/h spodziewane są na reszcie południowej części Wyspy Luzon oraz na Mindoro”.

Mieszkańcy Romblon donoszą o ulewnym deszczu i silnym wiatrze z północy. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało bez prądu, ponieważ wiatr pozrywał linie przesyłowe i powalił słupy energetyczne.

Tajfun

Alexander Pama, dyrektor Narodowego Ograniczenie Ryzyka Katastrof, powiedział, że prawie 800 tysięcy ludzi ewakuowano z obszarów zagrożenia kataklizmem.

„Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych raportów o ofiarach bezpośrednio związanych z działaniem tajfunu” – dodał.

Media poinformowały, że trzy osoby zginęły na wyspie Samar, gdzie Melor uderzył w poniedziałek, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Usługi energetyczne w sześciu prowincjach w środkowej części kraju zostały zakłócone, a zespoły ratownicze oceniają szkody wyrządzone w rolnictwie i infrastrukturze – powiedział Pama.

Szkoły i niektóre urzędy zostały zamknięte. Dziesiątki lotów krajowych i usług promowych odwołano, a flota rybacka schroniła się ze względu na fale o wysokości do 14 metrów.

Innym potencjalnie groźny system tropikalny nawiedzi południowe Filipiny jeszcze w tym tygodniu – donosi Accuweather.

Każdego roku kraj nawiedza średnio 20 tajfunów. W 2013 roku tajfun Haiyan uderzył w centralne Filipiny, zabijając ponad 6300 osób, a 1,4 mln zostało bezdomnych.

źródło: krolowa superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: