Tajfun Noul minął Filipiny. Teraz sunie na Japonię. Wiatr osiąga do 170 km/h

Tajfun Noul przyniósł ulewny deszcz i porywisty wiatr, który zniszczył domy na północno-wschodnim wybrzeżu Filipin. Zginęły dwie osoby. Ponad 3 tys. osób musiało się schronić w odpowiednio przygotowanych schronach.

Tajfun osłabł, wiatr obecnie osiąga średnio 140 km/h, w porywach do 170 km/h. Sunie on na północny wschód w kierunki południowej Japonii.

Zniszczenia po tajfunie

Siła tajfunu Noul została obniżona z piątej kategorii do drugiej. Centrum układu barycznego znalazło się nad filipińską prowincją Cagayan w niedzielę.

Dwóch mężczyzn z miejscowości Appari zmarło na skutek porażenia prądem.

Obszar o promieniu około 400 km od Manili został pozbawiony energii elektrycznej. Część mieszkańców nadbrzeżnych wiosek zaczęła wracać do zniszczonych domów. Ponad 3,4 tys. mieszkańców z prowincji Cagayan i Isabela schroniło się w centrach ewakuacyjnych w szkołach, na salach gimnastycznych i w budynkach rządowych.

Korzystne działanie tajfunu

Noul zniszczył wiele mienia, ale przyniósł również korzyści. Uzupełnił w wodę plantacje ryżu i kukurydzy, czyli miejsca, gdzie panowały letnie upały i susze.

Średnio 20 tajfunów rocznie uderza w wybrzeża Filipin. Z każdym rokiem stają się coraz bardziej gwałtowne. Najtragiczniejszym w ostatnich latach był Hauyan, podczas którego zginęło około 8 tys. osób.

Źródło: Reuters TV Autor: mab/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.