Tajna baza NATO w rękach Rosjan

Tajna baza NATO w rękach Rosjan

Rosja korzysta z byłej tajnej bazy NATO, położonej u wybrzeży Norwegii za kołem podbiegunowym – podają norweskie media. Baza kilka lat temu została sprzedana biznesmenowi, który teraz wynajął ją Rosjanom.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern jest ukryta w górach niedaleko norweskiego miasta Tromso. Służyła jako tajna baza NATO, ale od 2009 roku nie była używana, a trzy lata później wystawiono ją na sprzedaż. Transakcję nadzorował ówczesny premier Norwegii, a teraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Tajna baza NATO w rękach Rosjan

Olavsvern wystawiono na aukcji na norweskim portalu aukcyjnym za ponad 12 mln euro. Ostatecznie wykuty w skale obiekt sprzedano na 4,4 mln euro norweskiemu miliarderowi Gunnarowi Wilhelmsenowi.

Baza dla Rosjan

O sprawie napisał w ubiegłym tygodniu amerykański „Newsweek”, który twierdził, że w bazie stacjonują rosyjskie jednostki naukowo-badawcze.

– Jednostki badawcze są częścią rosyjskich sił morskich – tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem Goran Frisk, emerytowany dowódca szwedzkiej marynarki. – Najważniejszym zadaniem rosyjskiej marynarki jest zagwarantowanie pewności, że okręty atomowe ich floty bez problemów będą mogły pływać po światowych oceanach – dodał.

Jednak jak twierdzi w piątek AFP, Wilhelmsen wynajmuje ją rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazpromowi.

Tajna baza NATO w rękach Rosjan

Poszukują gazu

Rosyjska agencja prasowa Sputnik dowiedziała się z kolei, że za wynajem odpowiada spółka Sewmornieftegeofizyka. Jej dyrektor generalny Konstantin Dołgunow w rozmowie z nią wyjaśnił, czym zajmuje się nadzorowana przez niego firma.

„Nasza kompania nie ma żadnego związku z bazą, my tylko wynajmujemy miejsce do cumowania okrętów. Jesteśmy podwykonawcami rosyjskich kompanii naftowych i zajmujemy się poszukiwaniem nowych złóż ropy naftowej i gazu na szelfie. W danej chwili nie prowadzimy żadnych prac naukowo-badawczych, w bazie trzymamy tylko jeden okręt z 14-osobową załogą” – wyjaśnił.

Autor: pk\mtom / Źródło: thelocal.se, Newsweek, Sputnik, Aftenposten

CZYTAJ TAKŻE

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Tajna baza NATO w rękach Rosjan"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Ơ̴̴͡.̮Ơ̴̴͡.
Gość

4,4 miliona euro? Moja Ciotka sprzedaje dom za 1,5 miliona złotych. Czyli baza wojskowa wykuta w skale droższa od domu pod Warszawą jedynie 10 razy? Co to za portal i dlaczego nic o tym nie wiem?!?

Wojox
Gość

Wielki żal że Rosjanie muszą się tłumaczyć ze wszystkich posunięć. USA i reszta bandy powiadamia i robi co im sie podoba.

inteligent
Gość

Masz racje, ale na szczescie coraz mniej sie tlumacza, bo niby z czego…z intryg sianych przez te bande????nie wolno sie znizac do poziomu bandyckiego ktory reprezentuja Stany i ich sprzymierzency