Tajwan i Chiny: Ogromne powodzie i lawiny błotne po przejściu tajfunu Soudelor

– Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak potężnego tajfunu nad Tajwanem – stwierdził 60-letni mieszkaniec tego kraju. Bilans ofiar i strat po przejściu żywiołu ciągle rośnie. Na Tajwanie zanotowano rekordową ilość ludzi bez prądu po przejściu żywiołu, a w Chinach ponad milion odbiorców nie miało energii jeszcze przed nadejściem tajfunu.

Niszczycielska siła tajfunu na Tajwanach i w Chinach

Tajfun Soudelor zarówno w Tajwan jak i w Chiny uderzył w sobotę 8 sierpnia. W obydwu krajach w sumie przyczynił się do śmierci co najmniej 30 osób.

– Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak potężnego tajfunu nad Tajwanem – powiedział 60-letni mieszkaniec kraju.

Porwane przez morze

Pięć osób zginęło, kiedy Soudelor sięgnął Tajwanu. Dwie z nich to matka z córką, które podczas nadejścia tajfunu znajdowały się na wybrzeżu. Nieobliczalne morze i wysokie fale zmiotły je z plaży. Dwóch mężczyzn zginęło pod rumowiskiem skalnym, a jeszcze jednego mężczyznę porwała lawina błotna. Cyklon wdarł się na ląd wczesnymi godzinami porannymi. Porywy wiatru sięgnęły 230 km/h. Zarejestrowały je wiatromierze w Su-ao (północno-wschodnie wybrzeże).

Ogromne spustoszenie na Tajwanie

Zniszczone szkoły, brak prądu

W starciu z żywiołem na Tajwanie najbardziej ucierpiały szkoły. Minister edukacji powiedział, że co najmniej 812 placówek jest uszkodzonych, a straty sięgają 4 milionów dolarów.

Krajowy dostawca energii Taipower powiadomił, że po przejściu tajfunu bez prądu zostało ponad 4 milionów odbiorców. Okazało się to rekordową liczbą. W 1996 roku bez energii musiało obejść się 2,79 miliona osób.

12 ofiar w Chinach

W Chinach tajfun pojawił się w godzinach popołudniowych w sobotę 8 sierpnia. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Zhejiang i Fujian we wschodniej części kraju. Powodzie i lawiny błotne w prowincji Zhejiang przyczyniły się do śmierci co najmniej 12 osób. Ponadto pięć osób uznaje się za zaginione.

Natomiast w prowincji Fujian jeszcze przed nadejściem żywiołu 1,4 miliona domów nie miało prądu. Linie energetyczne zerwał bardzo silny wiatr. Porywy sięgały 143 km/h. 370 tysięcy osób zostało ewakuowanych. W miejscowości Fuzhou wichura powaliła ponad 10 tysięcy drzew, a meteorolodzy podają, że spadło około 80 l/mkw. deszczu.

Ucierpiało rolnictwo

Straty rolnicze w Tajwanie sięgają 19 milionów dolarów. Kalkulacje jeszcze gorzej przedstawiają się dla Chin. Sektor rolnictwa szacuje straty na około 617 milionów dolarów.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.