Tajwan: Gigantyczne zniszczenia. Wystąpiło duże trzęsienie ziemi na małej głębokości

Na południu Tajwanu w mieście Tainan w sobotę 6 lutego zatrzęsła się ziemia. Pięć osób nie żyje, a 155 jest rannych.

trzesienie ziemi

W sobotę 6 lutego wstrząsy w mieście Tainan rozpoczęły się tuż przed godz. 4 rano ( w piątek o godz. 21 naszego czasu). Rannych jest 155 osób, ale ich liczba może być dwukrotnie wyższa. Jest pięć ofiar śmiertelnych.

Lokalne służby ds. sytuacji nadzwyczajnych podały, że trzęsienie ziemi miało siłę 6,4 w skali Richtera.

Zawalone budynki

W mieście, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum, zawaliło się kilka budynków – w tym 17-piętrowy wieżowiec zamieszkiwany przez 240 osób. Pod gruzami zginęło pięć osób, w tym dziesięciomiesięczna dziewczynka.

trzesienie ziemi

trzesienie ziemi

Lokalna telewizja w Tainan poinformowała, że z budynku uratowano w sumie 221 mieszkańców. Pod zwałami gruzu wciąż znajdują się ludzie. Służby ratunkowe przeszukują budynek.

Sieć wodociągowa i gazowa w mieście są poważnie uszkodzone – podaje agencja Associated Press powołując się na służby miejskie.

W mieście Gaoxiong na południowym zachodzie Tajwanu zawaliły się cztery niewysokie budynki. Służby ratownicze oswobodziły spod gruzów 30 osób.

Nie powinno wystąpić tsunami

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) opublikowało specjalny komunikat, w którym podkreśla, że nie spodziewa się w tym regionie tsunami, które mogłoby być konsekwencją trzęsienia.

Chińska Republika Ludowa zaoferowała pomoc w prowadzeniu akcji ratowniczej w Tainan. Tajpej i Pekin pozostają w stałym kontakcie telefonicznym, który nawiązano niemal natychmiast po odnotowaniu wstrząsów.

Rejon regularnie nawiedzany przez trzęsienia

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, w związku z czym wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 roku doszło do trzęsienia o sile 7,6 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 2,4 tys. osób. Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013. Życie straciły wówczas cztery osoby. Doszło do licznych obsunięć gruntu i zawaleń budynków.

trzesienie ziemi

trzesienie ziemi

trzesienie ziemi

trzesienie ziemi

Źródło: PAP, tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.