ESO – Radioteleskopami ALMA zrobiono niezwykłe zdjęcie dysku wokół młodej gwiazdyNaukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) zaobserwowali narodziny planet w dysku protoplanetarnym gwiazdy HL Tauri. Zdjęcia wykonano za pomocą ogromnego teleskopu w Chile. Obserwacje wykazały, że proces powstawania planet może trwać krócej niż sądzono do tej pory.

Nowa sieć radioteleskopów ALMA Atacama Large Milimeter/submilimeter Array (ALMA) w północnym Chile zdobyła niezwykle dokładne ujęcia oddalonej o 450 lat świetlnych od Ziemi gwiazdy o nazwie HL Tauri otoczonej przez pyłowy dysk. Na wykonanych zdjęciach widać liczne koncentryczne, regularnie oddalone od siebie pierścienie. Uchwycone obrazy pokazują, że młoda gwiazda może być otoczona dużymi ciałami planetarnymi.

– Tak młode gwiazdy nie powinny mieć tak dużych ciał planetarnych zdolnych do wytworzenia struktur widzianych na obrazie. To zaskakujące, ponieważ HL Tauri nie ma więcej niż milion lat – mówił mediom zastępca dyrektora ALMA Stuartt Corde.

„Zbyt dobre ujęcia”

Naukowcy są zachwyceni efektem swoich obserwacji. Według nich jeszcze nigdy nie udało się zdobyć tak dokładnych obrazów. Ujęcia są ostre i bardziej dokładne niż większość zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a należący do NASA.

– Kiedy zobaczyłem zdjęcia po raz pierwszy, myślałem że to symulacja, bo ujęcia były zbyt dobre – zachwycał się dyrektor National Radio Astronomy Observatory (NRAO) Tony Beasley.

– Byliśmy zdumieni niesamowitym poziomem szczegółów – informowała jedna z autorek projektu Catherine Vlahakis.

Porównanie obrazu Hi Tauri wykonane przez teleskop Hubble’a i ALMA (w prawym górnym roku)Porównanie obrazu Hi Tauri wykonane przez teleskop Hubble'a i ALMA (w prawym górnym roku)

By zrozumieć więcej

Naukowcy z ESO liczą, że dokładna obserwacja pozwoli na tworzenie dokładniejszych symulacji powstawania m.in. Układu Słonecznego. Obecna wiedza na temat narodzin galaktyk opiera się głownie na teorii i przypuszczeniach naukowców.

– Fakt, że możemy zobaczyć narodziny planet, pomoże nam zrozumieć ten proces i wyjaśnić pochodzenie Układu Słonecznego – wyjaśnia astronom Cystral Brogan.

66 radioteleskopów

HL Tauri jest zasłonięta przez pył i gaz, przez co gwiazda jest trudna do obserwacji. Jednak ALMA była w stanie pokonać tę barierę. Jest największym na świecie interferometrem radiowym. Składa się z 66 radioteleskopów, które znajdują się na płaskowyżu Chajnantor na wysokości około 5 tys. m n.m.p. w Andach.

ESO – Radioteleskopami ALMA zrobiono niezwykłe zdjęcie dysku wokół młodej gwiazdy

Źródło: space.com Autor: PW/rp

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o