Takiego smogu w Chinach jeszcze nie było

Od początku tygodnia niektóre obszary Chin pokryła gęsta warstwa smogu, a poziom zanieczyszczenia przekracza dopuszczalną normę Światowej Organizacji Zdrowia nawet 50 razy. Zdaniem działaczy ochrony środowiska – są to najwyższe wartości w historii pomiarów nawet w tak silnie zanieczyszczonych Chinach – donosi AFP.

Opublikowane na portalach społecznościowych zdjęcia przedstawiają tak gęsty smog, że budynki w Changchun, stolicy prowincji Jilin na północnym wschodzie, były prawie niewidoczne.

smog Chiny

smog Chiny

Stężenie PM2,5 – niebezpiecznych dla zdrowia cząstek zawieszonych w powietrzu – tj. sadza oraz dym – których wielkość nie przekracza 2,5 mikrometrów, osiągnęło 860 mikrogramów na metr sześciennych w mieście, które jest domem dla osiem milionów ludzi. Według WHO dopuszczalna norma zanieczyszczeń PM2,5 w ciągu doby wynosi 25 mikrogramów na metr sześciennych.

„Dzisiejsza mgła jest dość ciężka i dusząca. Kiedy wyszedłem na zewnątrz, myślałem, że czyjś dom był w ogniu” – powiedział jeden z mieszkańców.

Chroniczne zanieczyszczenie Chin jest na ogół najbardziej widoczne w zimie, kiedy zużycie energii wzrasta wraz z zapotrzebowaniem na ogrzewanie do walki z zimnem.

W niedzielę poziom PM2,5 osiągnął 1,157 mikrogramów na metr sześcienny w Shenyang, stolicy sąsiedniej prowincji Liaoning – wynika z danych przedstawionych przez z biuro ochrony środowiska. Widzialność została ograniczona poniżej 100 metrów.

„O ile nam wiadomo z danych prowadzonych nieprzerwanie w ciągu ostatnich kilku lat, jest to najwyższy poziom dla PM2,5 w historii obserwacji w kraju” – powiedziała agencji AFP, Dong Liansai działaczka Greenpeace.

Z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczeń cierpią osoby mające problemy z oddychaniem. Miejscowy szpital w Shenyang zauważył czterokrotny wzrost przyjęć pacjentów uskarżających się na dolegliwości związane z układem oddechowym. Tymczasem zdjęcia opublikowane na Twitterze przez krajową agencję Xinhua przedstawiają człowieka, który przemierza ulice tego samego miasta w masce.

Eksperci szacują, że wysoki poziom zanieczyszczenia to efekt utrzymujących się nad regionem niskich temperatur oraz bezwietrznej aury.

smog Chiny

smog Chiny

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.