Temperatury powyżej normy, susze i pożary. Tak będzie wyglądało lato w 2014 roku

0
7

Tego lata mieszkańcy Europy wcale nie będą musieli opuszczać kontynentu, by spędzić wakacje w „ciepłych krajach”. Według amerykańskich meteorologów lato niemal wszędzie będzie gorące i suche. Tak będzie również w Polsce. Taka pogoda spowoduje, że wiele regionów zacznie zmagać się z pożarami i niskimi plonami.

Meteorolodzy z serwisu pogodowego AccuWeather stworzyli długoterminową prognozę dla Europy. Eksperci przeanalizowali dane historyczne, głównie z 2002 i 2009 roku. Dlaczego akurat z tych dwóch lat? Bo jak podkreślają, wówczas Europa doświadczyła podobnej wiosny jak w tym roku.

„Naprawdę gorący sierpień”

– Tego lata temperatury w całej Europie będą wyższe od średniej – poinformował Alan Reppert, meteorolog AccuWeather. – Patrząc szczególnie na 2009 rok, a także na 2002 rok, wygląda na to, że sierpień będzie wszędzie naprawdę gorący – dodał.

Zdaniem amerykańskich meteorologów, wysokie temperatury, które są prognozowane na lato, mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Starego Kontynentu, zwłaszcza jego północnej i środkowej części, gdzie nie są rozpowszechnione klimatyzacje.

anomalia pogodowe lato 2014

Wszechobecne susze

Z prognozy wynika również, że duża część Europy będzie zmagać się z problemem suszy. Niewielkich opadów mogą spodziewać się mieszkańcy centralnej i wschodniej części kontynentu, od wschodniej części Niemiec po Rosję.

– Obszary położone na południe od Rumunii również będą bardziej suche niż normalnie – przyznał Eric Wanenchak z AccuWeather. – Przeanalizowałem podobne lata do tego i wówczas ciepła pora roku była bardziej sucha niż normalnie. Tego roku wszystko kształtuje się bardzo podobnie – wyjaśnił.

– Opady poniżej normy to poważny problem. Zwłaszcza dla polskich, ukraińskich czy rosyjskich rolników – zaznaczył Reppert. Susze z pewnością negatywnie wpłyną na tegoroczne polny.

Z suszą będą zmagać się również Niemcy. Mimo że w ostatnim czasie spadło tam sporo deszczu.

anomalia pogodowe lato 2014

Spadnie więcej deszczu

Z kolei opady powyżej normy prognozowane są dla Szwajcarii, północnej części Włoch, południa Austrii i części Bałkanów. Tam temperatura może też być nieco niższa niż średnia.

– Uważamy, że najwięcej burzowych dni na Bałkanach wystąpi w czerwcu i w pierwszej połowie lipca. Później będzie już znacznie bardziej sucho – wyjaśnił Jason Nicholls z serwisu.

Meteorolodzy informują przy tym, że na obszarach położonych nad Morzem Czarnym temperatura również przekroczy średnią. Tam również będzie sucho. W Stanbule na przykład nadal będzie ciepło i bez opadów, ale susze nie będą tak uciążliwe jak w miejscach położonych dalej na wschód czy na zachód.

Pożary na półwyspie Iberyjskim

A co na zachodzie? Lato we Francji, w Hiszpanii i w Portugalii może rozpocząć się chłodno i deszczowo. Jednak później (w drugiej połowie lipca i w sierpniu) słupki rtęci będą wędrować tam naprawdę wysoko. Jak podkreślają meteorolodzy z AccuWeather, tak naprawdę Portugalia i Hiszpania będą zmagać się z suszą.

– Patrząc wstecz, w sierpniu 2009 roku temperatura w Paryżu i w Madrycie temperatura była o 3 st. C wyższa powyżej normy – zaznaczył Reppert i dodał, że „susze w tym regionie Europy mogą przyczynić się do powstania potężnych pożarów”.

Średnich temperatur i przeciętnych opadów można natomiast spodziewać się w rejonie basenu Morza Śródziemnego – na południu Francji, na południu Włoch i u wybrzeży Chorwacji oraz Grecji.

Fale upałów będą nękać Europejczyków

Ten rok okaże się kontrastowy dla Wielkiej Brytanii. Po wyjątkowo wilgotnej i mokrej zimie lato na Wyspach będzie suche i bezdeszczowe. Mimo że początek lata będzie tam nieco chłodniejszy, w sierpniu zrobi się naprawdę upalnie – wynika z prognozy.

Serwis AccuWeather informuje również, że tegoroczne lato będzie wyjątkowo gorące i suche również w Skandynawii. Jedynie Dania ma szansę na nieco większe opady na początku sezonu, jednak w sierpniu można będzie spodziewać się tam fal upałów. Wysokie temperatury od początku lata staną się uciążliwe dla mieszkańców Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Źródło: AccuWeather Autor: kt/mj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.