Testy nuklearne Korei Północnej mogą doprowadzić do gigantycznej erupcji wulkanicznej

Testy nuklearne prowadzone przez Koreę Północną mogą wywołać wybuch wulkanu, który w przeszłości był odpowiedzialny za jedną z najpotężniejszych erupcji w historii – ostrzegają eksperci.

2,7-kilometrowa Góra Paekdu znajduje się zaledwie 130 kilometrów placówki Punggye-ri, gdzie w ubiegłym miesiącu Pyongyang prowadził testy bomb atomowych. Ta podziemna detonacja wywołała trzęsienie ziemi o wielkości 5,1 stopnia w skali Richtera, które wstrząsnęło okolicznymi drogami i budynkami.

Teraz sejsmolodzy obawiają się, że jeszcze jedna próba może obudzić komorę wulkaniczną z powrotem do życia, tym bardziej, że w ciągu ostatnich lat zaczęła się rozwijać. Wulkan po raz ostatni wybuchł w 1903 roku.

Mówi się, że ta pozornie niewinnie wyglądająca góra była niegdyś odpowiedzialna za „jedno z największych wybuchowych wydarzeń w historii ludzkości”. Gdy po raz ostatni wybuchł w 946 utworzył strumień gorącego gazu i skał o grubości prawie ponad 300 metrów. Chmura popiołu o grubości ponad pięciu centymetrów pokryła także część północnej Japonii, oddalonej o 1000 kilometrów od dymiącego wulkanu.

wulkan

Eksperci donoszą o wzroście aktywności sejsmicznej tuż pod szczytem i wzroście emisji dwutlenku siarki – donosi The Telegraph.co.uk.

W artykule opublikowanym w Nature, naukowcy z Korei Południowej kierowani przez Hong Tae-Kyung napisano: „Silne ruchy ziemne mogą wywoływać duże dynamiczne zmiany warunków skrajnych, co może zakłócić komorę wulkaniczną, a tym samym sprzyjać wzmożonej aktywności wulkanicznej.

„Podziemny wybuch jądrowy w pobliżu czynnego wulkanu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wulkanu” – dodaje Tae-Kyung.

W ciągu ostatnich 10 lat, Korea Północna przeprowadziła cztery testy nuklearne i uruchomiła sześć pocisków dalekiego zasięgu – wszystkie z naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa oraz międzynarodowych zobowiązań Phenianu. Analitycy ostrzegają, Kim Dzong Un może przeprowadzić piąty test bez żadnego ostrzeżenia.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Testy nuklearne Korei Północnej mogą doprowadzić do gigantycznej erupcji wulkanicznej”

  1. Ludzie ! Skąd wy wiecie o tych testach nuklearnych? Zobaczycie zdjecie malego kitajca a pozniej jakiej bomby i juz wierzycie ze cos sie dzieje a skad to idzie? Skad te informacje? Tak buduje sie strach i indoktrynuje. Myslmy.Hameryka?!?!@?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.