Toksyczna chmura nad stolicą Indii! “Delhi zamieniło się w komorę gazową”

Indie smog

Katastrofa ekologiczna w prawie 20-milionowej aglomeracji.

Toksyczny smog o stężeniu wielokrotnie przekraczającym normy bezpieczeństwa nadciągnął we wtorek nad Delhi zasnuwając miasto siwą zabójczą mgłą – alarmuje Al Jazeera. Władze stolicy Indii ogłosiły alarm, zamykane są szkoły i urzędy, a ludziom nakazano aby przestali wychodzić z domów.

toksyczna chmura

“Mamy stan poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego! Zostańcie w środku. Żadnego spacerowania, ani joggingu!” – ostrzega dr Krishan Kumar Aggarwal, szef Indyjskiego Stowarzyszenia Medycznego. Odwołano więc także słynny doroczny Maraton w Delhi.

Tymczasem wskaźnik tzw. pyłu zawieszonego PM2,5 na budynku ambasady USA wskazywał rano poziom 703 punktów – ponad dwukrotnie więcej niż niebezpieczna dla zdrowia i życia granica 300 punktów, a do południa wzrósł do 728 punktów.

Chodzi o najbardziej groźny, drobny toksyczny pył, który dostaje się głęboko do płuc i krwiobiegu, mogąc zabić nawet zdrowego człowieka. Szczególnie narażone są jednak dzieci, osoby z problemami płuc i w starszym wieku. Zwiększa się także ryzyko ataku serca.

 smog

“Mój 12-letni syn cierpi na astmę. Dziś rano obudził się i nie mógł oddychać. Kaszlał i krztusił się” – mówi Al Jazeerze 45-letnia Vidya ze slumsu Tughlaqabad na południu miasta. “Delhi zamieniło się w komorę gazową” – napisał na Twitterze indyjski minister ds. aglomeracji Delhi Arvind Kejriwal, mając nadzieję, że jego groźne ostrzeżenie powstrzyma ludzi przed wychodzeniem na ulice.

Według niego, toksyczna chmura została spowodowana masowym wypalaniem pól w indyjskich stanach położonych na północ od stolicy. Rolnicy w Pendżabie, Harianie i Radżastanie spalili w październiku dziesiątki milionów ton odpadów roślinnych, aby oczyścić pola pod zasiewy ozime.

 Zanieczyszczenie powietrza w Delhi zaczęło rosnąć już w październiku br. Wtedy lokalne władze nakazały zatrzymanie wszystkich generatorów na olej napędowy i elektrowni w mieście, a także czasowe zamknięcie cegielni i spalarni śmieci. 4-krotnie podwyższono opłaty dla kierowców. Jednak we wtorek sytuacja gwałtownie się pogorszyła.
Indie_wypalanie
delhi-nov-smog-head_1024

Jak donosi czołowe pismo medyczne “Lancet”, nawet w “normalnych warunkach” na skutek zatrucia cząsteczkami PM 2,5 rocznie umiera co najmniej pół miliona mieszkańców Indii.

źródło: Reporters

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
0000 idź sobie00000000popieram D7H00000000000D7H Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
00000000000
Gość
00000000000

pogoda akurat jest łagodniejsza przynajmniej w Polsce , wirusy etc zawsze były , islamizacja to nie koniec swiata i wbrew pozorom nie wielki problem za 20 lat o niej mowy nie będzie , przeludnienie ? słyszałem kiedyś że wszystkich ludzi można by pomieścić w australi … czy to prawda nie wiem ale w takich chinach czy rosji …, wojna nuklearna nie będzie tu tylko i az cały czas chodzi o straszenie ludzi i dawanie im śmieciowych informacji po to żeby nie myśleli samodzielnie , zauważ że są ludzie np jasnowidze medium etc czemu tylko garstka ludzi ? nie to nie… Czytaj więcej »

popieram D7H
Gość
popieram D7H

prawdopodobnie odpowiadasz na komentarz niżej (nawet kliknąć odpowiedz nie potrafisz) Nie masz racji, nie dość że piszesz jak po udarze to jeszcze w takiej formie aż boli. Pogoda łagodna?! zobacz sobie statystyki metrologiczne na świecie ciołku, mamy globalne zaostrzenie pogody! Wirusy zawsze były… no widać braki w edukacji, lekooporne wirusy to jedno z największych zagrożeń ludzkości, wyobraź sobie (chociaż nie wiem czy potrafisz) zapalenie płuc na które NIC nie pomaga, co teraz hmm? Islamizacja rzeczywiście nie ale już to co się dzieje na zachodzie ( podstawówki pełne czarnych dzieci, radykalizacja, pełno osób na zasiłkach) już tak Już dalej nie ma… Czytaj więcej »

00000000
Gość
00000000

1- co mnie statystyki obchodzą ? patrze co się dzieje a nie na statystyki i podkreślałem że o Polsce mówię …2- co do chorób jak juz o statystykach mówisz to poszukaj jakie w przeszłości choroby były i jak dziesiątkowały ludzi 3 – ”podstawówki pełne czarnych dzieci”… no był jz jeden taki pan w niemczech z wonsikiem co uważał że tylko jedna rasa dobra … mi to bez ruznicy czy w miescie będa sami biali czy 99 procent czarnych ważne żeby byli to ludzie dobrzy a polak polakowi wrogiem …4- co do bełkot to tylko dowód że jesteś mocno zmanipulowany i… Czytaj więcej »

0000 idź sobie
Gość
0000 idź sobie

„co mnie statystyki obchodzą” skończyłem po tym czytać, popieram 2 przedmówców błagam nie rozmnażaj się

ooooooo
Gość
ooooooo

ale krajobraz ładny 😉 uwielbiam taka mgłe etc… ps końca swiata ani wojny nie bedzie

D7H
Gość
D7H

Naprawdę chciałbym aby tak było ale no niestety nie masz racji 😉 Już nie mówiąc o tym że jesteśmy na skraju wojny nuklearnej to dochodzi przeludnienie, ogromne długi państw, islamizacja Europy zachodniej, niespokojne super-wulkany, nowe mutacje wirusów i bakterii antybiotyko-opornych i pogoda która ostatnio szaleje jak nigdy.
Nie mówię że teraz, ale czekają nas straszne czasy od których uratować może nas tylko praca takich wizjonerów jak Musk czy Hawking.