Tornada w Polsce nie są rzadkim zjawiskiem

tornado Polska

Trąby powietrzne przechodzące nad Polską, bywają równie potężne i niszczycielskie, co te występujące w słynnej Alei Tornad w Stanach Zjednoczonych. Na swoim koncie mają naprawdę spektakularne rekordy, które zapisały się w meteorologicznych kronikach.

W Polsce trąby powietrzne, choć są opisywane od dziesiątek lat, dokładnie bada się dopiero od niedawna. Na podstawie spisanych źródeł można stworzyć listę rekordów, które ustanowiły te zjawiska, a są one bardzo imponujące.

Trąba powietrzna nad Jeziorem Łukcze na Lubelszczyźnie w lipcu 2007 roku.tornado Polska

Najpotężniejsze tornado:

Bez wątpienia tą najbardziej intensywną trąbą powietrzną była ta, która nawiedziła 20 lipca 1931 roku Lublin. Według szacunków naukowych wiatr przekraczał prędkość 369 km/h.

Nie wiadomo, jaka była górna granica prędkości wiatru, ale wiadomo, że tornado miało przedostatnią kategorię w skali Fujita (F4), co oznacza wiatr w przedziale od 333 do 418 km/h.

Trąba powietrzna miała szerokość od 400 do 1000 metrów i taką obszerną ścieżkę zniszczeń po sobie pozostawiła. Jak informował „Światowid” z 1 sierpnia 1931 roku, wiatr był tak silny, że wywracał wagony kolejowe w których załadowane były konie wyścigowe.

Niektóre zabudowania w majątku Tatary zostały zmiecione z powierzchni ziemi aż do fundamentów. Część badaczy przeglądając zdjęcia uważa, że trąba powietrzna zasługiwała na maksymalną kategorię F5, ale z braku dostatecznych dowodów, nie sposób tego potwierdzić.

Zdjęcie skutków trąby powietrznej w Lublinie w dniu 20 lipca 1931 rokutornado Polska

Najbardziej zabójcze tornado:

20 maja 1960 roku trąba powietrzna przetoczyła się nad miejscowością Niechobrz na południowo-zachodnich przedmieściach Rzeszowa. Zginęły tam 4 osoby, a 77 zostało rannych.

Drugą na liście najbardziej zabójczych zapisała się trąba powietrzna, która przeszła nad Lublinem w dniu 20 lipca 1931 roku. Zginęły 3 osoby, a kilkanaście zostało rannych.

Najwcześniej opisane tornado:

Trąby powietrznej występowały na ziemiach polskich od zawsze, ale pierwsze wzmianki o nich pochodzą dopiero sprzed około pół tysiąca lat. Źródła spisane wspominają o potężnej wichurze w Jeleniej Górze w niedzielę poprzedzającą Zielone Świątki w 1363 roku.

Oczywiście w tamtych czasach nie używano określenia „trąba powietrzna” czy „tornado”, więc trudno jest wywnioskować czy mowa jest o tym zjawisku czy też o „zwyczajnej” wichurze.

Zdecydowanie bardziej wiarygodne pierwsze opisane wystąpienie trąby powietrznej miało miejsce w 1529 roku we Wrocławiu. Wichura spowodowała wtedy runięcie hełmu wieży Bazyliki św. Elżbiety Węgierskiej na cmentarz przykościelny. Zdarzenie to upamiętniono renesansową płytą umieszczoną u podnóża wieży.

Największe przemieszczenie człowieka:

9 lipca 2004 roku trąba powietrzna, która przeszła nad Wiktorowem pod Lesznem na Mazowszu, porwała 37-letniego mężczyznę, a następnie rzuciła go na ziemię kilkanaście metrów dalej. Z urazem klatki piersiowej i nogi mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Podobny przypadek zdarzył się 20 lipca 1931 roku. Josek Bergman, który w czasie przejścia trąby powietrznej jechał dorożką, został zdmuchnięty z kozła na mur i zerwane linie energetyczne w których poniósł śmierć.

Największy zniszczony obszar leśny:

4 lipca 2002 roku trąba powietrzna powaliła aż 12 tysięcy hektarów lasu w Puszczy Piskiej na Mazurach. Według danych Lasów Państwowych miąższość uszkodzonych drzew oszacowana została na około 3,5 miliona metrów sześciennych.

Skutki trąby powietrznej w lipcu 2012 roku w Borach Tucholskich 

tornado Polska

W lipcu 2012 roku kolejna trąba powietrzna zniszczyła 500 hektarów lasu w Borach Tucholskich, co widoczne jest na powyższym zdjęciu i filmach.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.