Bez kategorii Tornado

Trąba powietrzna na parkingu w Kielcach?

Na jednym z parkingów w Kielcach pojawiło się intrygujące zjawisko atmosferyczne. Nie trwało długo, jednak  Piotr nie zasypiał gruszek w popiele i zdążył nagrać wirujący słup powietrza.

Film pokazuje bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne, podobne do trąby powietrznej, tylko w dużo mniejszej skali. To wir pyłowy zwany diabełkiem pyłowym lub piaskowym. Podobne zjawisko w zimie nazywane jest diabełkiem śnieżnym – wyjaśniła nam synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Lej składa się uniesionych z podłoża cząsteczek pyłu i ma kształt wirującej kolumny o małej średnicy (do około 10 metrów) i wysokości od kilku metrów do nawet tysiąca. Oś takiego wiru jest zbliżona do pionu.

Kiedy powstaje

Taka „trąba” piaskowa powstaje podczas słonecznej pogody nad dobrze nagrzaną i suchą powierzchnią ziemi. Wtedy nad gruntem tworzy się warstwa mocno nagrzanego powietrza, które unosi się i zaczyna wirować. Dzieje się tak w warunkach tak zwanej chwiejności atmosfery, gdy ciepłe powietrze może swobodnie i szybko unosić się nietłumione żadnymi osiadającymi prądami powietrza. Diabełki pyłowe są zjawiskiem często występującym na terenach takich jak pustynie.

Żyją krótko

– Te zjawiska „żyją” krótko, co widać na filmie. Wirują od kilku do kilkunastu minut, rzadziej do kilkudziesięciu – mówiła Arleta Unton-Pyziołek. W Kielcach było w środę pogodnie i ciepło, a temperatura po południu wzrosła do 22 stopni Celsjusza. Wydaje się, że nagrzany betonowy parking, pokryty pyłem, był idealnym miejscem do powstania tego ciekawego zjawiska.

źródło: tvn meteo

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: