Trąba powietrzna przetoczyła się nad Wielkopolską

Wielkopolska szczególnie odczuła niszczycielską siłę wiatru. Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Szkody poczyniła m.in. trąba powietrzna, która przeszła przez ten region kraju.

We wtorek po godzinie 16 strażacy ze Środy Wielkopolskiej zaczęli otrzymywać zgłoszenia o skutkach silnego podmuchu wiatru. Najwięcej zniszczeń, w postaci pozrywanych dachów, odnotowano w dwóch miejscowościach – Olszewo i Henrykowo w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Jak informowali mieszkańcy regionu i straż pożarna, na tym terenie pojawiła się trąba powietrzna. Film, który otrzymaliśmy od Krzysztofa, to potwierdza.

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek po obejrzeniu nagrania powiedziała, że była to słaba trąba powietrzna, podczas której wiatr wiał z prędkością od 64 km/h do 116 km/h.

Na filmach nie mogę dopatrzyć się ani trąby, leju od podstawy chmury do ziemi, ani nawet tuby (małego leja pod chmurą) czyli zaczątku trąby. Widać natomiast wyraźnie chmurę burzową z opadami deszczu ze środka (rdzenia) chmury, widać również kołnierz chmury burzowej (słabo wykształcona chmurę szelfową). Trąba mogła wystąpić przed opadami i wyładowaniami z chmury – informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. – W rejonie tych miejscowości w Wielkopolsce mogła powstać na krótko trąba powietrzna, formująca się zwykle w silnie rozwijającej się chmurze burzowej, w świeżym chłodnym powietrzu. Jeśli pas zniszczeń (połamane drzewa, zniszczone budynki, konstrukcje) układa się w regularny pas na kilkaset metrów, możemy po zniszczeniach stwierdzić, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z trąbą. W innym wypadku wystąpiły silne porywy wiatru na czole chmury burzowej i w czasie burzy – wyjaśniała synoptyk.

polska wichury

polska wichury

Zniszczone budynki

Od godziny 8 rano we wtorek do godziny 6.30 w środę wielkopolska straż pożarna odnotowała 220 zdarzeń związanych z silnymi podmuchami wiatru. Interwencje dotyczyły głównie uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzonych zostało 40 budynków – 20 budynków gospodarczych i 20 budynków mieszkalnych.

W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (dwa dachy w pustostanach, jeden w budynku mieszkalnym i dwa w budynkach gospodarczych) i Olszewie (dwa dachy w budynkach mieszkalnych i sześć w gospodarczych). Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (dach budynku mieszkalnego), w Słupcy (dwa dachy na stodołach), w Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (jeden dach na budynku mieszkalnym), w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne) oraz w Łukomiu i Bukowym (po jednym budynku gospodarczym). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcję koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.

W wyniku wichury mogą występować zakłócenia w dostawach prądu. W środę o godzinie 6:00 bez prądu pozostawało ponad 14 tys. odbiorców w Wielkopolsce. Cały czas trwa usuwanie awarii energetycznych. W związku z zanikiem napięcia z powodu zerwanych trakcji elektrycznych i przewróconych na drzewa torów odnotowano też 40 utrudnień w ruchu kolejowym. Nie odnotowano utrudnień w ruchu lotniczym.

polska wichury

Źródło: TVN Wrocław, PAP Autor: PW/map/kka

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Trąba powietrzna przetoczyła się nad Wielkopolską”

 1. Całkiem niezłe tornado o szerokiej podstawie było, jak na Polskie warunki.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Coś mi się wydaje że ten rok będzie obfitował w tego typu zjawiska

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. A szkoda, że nie zwieje… skie.
  .j

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.