traba powietrzna Polska

Trąba powietrzna przeszła wczoraj nad Płockiem. Na nagraniach widoczny jest szkwał, który pustoszy przystań żeglarską, zrywa dach z jednego ze sklepów, łamie drzewa i spycha do Wisły budkę strażniczą. Niestety, w starciu z żywiołem jedna osoba została ranna.

Trąby powietrzne w naszym kraju nie należą do częstych zjawisk. Dlatego stanąć z tym żywiołem oko w oko to szczęście w nieszczęściu. Pewien ochroniarz, który pilnował przystani żeglarskiej w Płocku na Mazowszu, wczorajszego (25.06) popołudnia nie zapomni do końca życia.

Właśnie wtedy, około godziny 15:00, nad lewym brzegiem Wisły pojawiła się trąba powietrzna, a dokładniej tornado szkwałowe (ang. gustnado). Wir sięgnął ziemi na wysokości ronda przy ulicy Kolejowej.

Pierwszym jego celem był pobliski sklep, z którego częściowo zerwał dach i uszkodził baner z logo. Sklep został ewakuowany, a żadnemu pracownikowi i klientowi nie stała się krzywda. Tornado w drodze ku Wiśle połamało i powaliło kilka drzew, a następnie nadciągnęło nad przystań żeglarską.

traba powietrzna Polska

Kierowcy przejeżdżający przez Most Legionów Józefa Piłsudskiego z przerażeniem obserwowali, jak sięgające Wisły potargane chmury siały spustoszenie na nabrzeżu. Łodzie targane były przez sfalowaną rzekę niczym łupinki orzechów. Szkwał zepchnął do Wisły kontener, w którym znajdował się ochroniarz.

Uszkodzony dach na sklepie w Płocku
Uszkodzony dach na sklepie w Płocku

Mężczyznę uratowali strażacy, którzy za pomocą łodzi dopłynęli do kontenera i wydostali ochroniarza ze środka. Na szczęście poza niegroźnymi stłuczeniami i obtarciami nic poważnego mu się nie stało. Niewiele jednak brakowało, aby utonął w kontenerze. Strażacy przyznają, że podobnej akcji jeszcze się nie podejmowali.

Tornada szkwałowe są zazwyczaj słabe, ale nie znaczy to wcale, że też niegroźne. Nie są, podobne jak trąby lądowe, związane z mezocyklonem na superkomórce burzowej. Powstają, gdy strumień zimnego powietrza przemieszcza się tak szybko, że gwałtownie unosi zalegające przy ziemi ciepłe powietrze, co wywołuje zawirowanie.

Wczoraj (25.06) warunki do powstawania tego typu zjawisk były sprzyjające, ponieważ z północy na południe Polski wędrowały wtórne fronty chłodne, na których za sprawą silnej konwekcji piętrzyły się chmury burzowe, niosące ulewy, gradobicia i silny wiatr.

Trąba powietrzna w Płocku jest dopiero drugą od początku tego roku. Pierwsze tornado odnotowano 26 maja w gminie Rzeczniów na Mazowszu. Tam żywioł pozrywał dachy z kilku gospodarstw i połamał wiele drzew.

 

Źródło: TwojaPogoda.pl

7 KOMENTARZE

 1. To jest oczywisty znak dla całej Polski który mówi ” nadchodzi wiatr odnowy ” Czas na 250 % normy na wakacje ! Bawmy się teraz bo potem może być różnie

 2. Warszawy i Warszawiakow mi nie szkoda.Moze ich i fala zalac.Najwieksze cwaniaki.I karakana z cala ta polityczna kasta by zmiotlo na dobre.Ale do tego nigdy nie dojdzie,no chyba,ze ludzkie miernoty same do tego doprowadza,i to z ludzkiej winy koniec nastapi.Bo boga nie ma.Zostal wymyslony.Jak i cala bzdurologia Religijna.

  • Po śmierci się bardzo zdziwisz. Ciekawe skąd bierzesz takie brednie. Skąd pomysł że nie ma Boga? Bo w szkole tak powiedzieli albo na YouTube? Jeżeli jest tak jak piszesz to twoje marne i bezcelowe życie nie ma sensu i jest wynikiem błędu ewolucji. Biedny jesteś

   • Szosty zmysl.A moze ksiezulek prawde mowi,he?Ten ktory mordem i gwaltem pospolstwo terroryzowal.A adminek to prawde mowi,tak?A ten ich caly system na ktory zbieraja,he?Smierdzi mi .Jak i cala ta pulpa o ktorej tu pisza.Mam mozg i on mi wystarczy,a was zindoktrynowane malpeczki ostrzegam,zebyscie sie nie obudzily z ladunkami na klatkach piersiowych jako kroliki doswiadczalne

   • Szajs to wy czytacie.Ale zindoktrynowany motloch nigdy prawdy nie pojmie,a wy jestescie ofiarami indoktrynacji.Ta strona wam niezle miesza,a moim celem jest jej calkowita likwidacja.Ja prochow nie biore.Moimi prochami sa takie brednie,jak ta strona.To moj diler,mam z czego beke pokrecic

    • 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 inaczej się nie da xD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here