Trąba pyłowa – częste zjawisko w Polsce

trąba pyłowaTrąba pyłowa może nas dopaść nad jeziorem, na plaży, a nawet w centrum miasta, w momencie, gdy najmniej się tego spodziewamy. Na pierwszy rzut oka wygląda jak trąba powietrzna, ale tak naprawdę niewiele ma z nią wspólnego. Skąd się bierze to zjawisko?

 

Tumany pyłu i kurzu unoszące się wysoko ponad powierzchnię ziemi na niewielkim obszarze mogą zaskakiwać i jednocześnie stanowić poważne zagrożenie.


Zjawisko to oficjalnie znane jest pod nazwą trąba pyłowa (diabełek pyłowy) i tworzy się na ogół między majem a wrześniem w gorące i suche dni, kiedy temperatura powietrza przekracza w cieniu 20-25 stopni.

Wówczas powierzchnia ziemi bardzo intensywnie nagrzewa się od promieni słonecznych. Temperatura gruntu jest do tego stopnia wyższa niż temperatura powietrza iż dochodzi do kolizji mas i zawirowań, w wyniku czego formuje się miniaturowy niż atmosferyczny, czyli trąba pyłowa.

Zazwyczaj towarzyszy jej zupełnie czyste niebo i właśnie tym różni się ona od trąby powietrznej, czyli tornada. Wir unosi do góry olbrzymie ilości piasku, pyłu lub tego co znajdzie na swej drodze, czyli również roślin, dzięki czemu wygląda bardzo malowniczo.

Trąby pyłowe pojawiają się nagle, dlatego czasem mogą uderzyć w zabudowania lub samochody. Wiatr w takim wirze może osiągać 100 kilometrów na godzinę i przewrócić samochód, a ludzi porządnie potarmosić. Latem nasi czytelnicy informowali o trąbach pyłowych pojawiających się nie tylko nad polami, ale również nad brzegami jezior lub stawów.

Do niezwykłego zjawiska doszło 25 kwietnia 2008 roku, kiedy trąba pyłowa pojawiła się w Krakowie, dokładnie na skrzyżowaniu al. Krasińskiego i ul. Kościuszki. Lej zaczął zasysać piasek na torowisku tramwajowym i unosić go do góry. Zniknął dopiero, kiedy wjechał w niego tramwaj.

Jej szczątki widoczne były jeszcze przez jakiś czas ponad trakcją elektryczną. Kierowca tramwaju wykazał się brakiem wyobraźni, ponieważ wiatr w trąbie pyłowej wiał z dużą prędkością i mógł spowodować uszkodzenie tramwaju. Poniżej omawiane zdjęcie.

trąba pyłowa

Jedna z najbardziej niszczycielskich trąb pyłowych pojawiła się 14 września 2000 roku nad okolicami miasta Flagstaff w amerykańskim stanie Arizona.

Diabełek zmiótł z powierzchni ziemi namioty, stoiska i część wystaw na miejscowych targu. Wiele osób zostało wówczas rannych, gdy uderzały w nich unoszące się w powietrzu przedmioty.

żródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o