Na tropikalnych Hawajach spadło 75 cm śniegu

Nawet w tropikach czasami pojawia się śnieg. Biały puch właśnie oprószył Hawaje. Warto dodać, że zimą na wyspach średnia temperatura wynosi około 23 st. C.

Na Hawajach sypie śnieg. Najwięcej białego puchu spadło na szczyty dwóch wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa, znajdujących się na Wielkiej Wyspie.

Meteorolodzy z National Weather Service wydali ostrzeżenie dla Hawajów przed burzą śnieżną na Wielkiej Wyspie. Alarm obowiązuje do sobotniego wieczora. Na wyżej położonych obszarach (ponad 3 tysiące metrów nad poziomem morza) może spaść nawet ponad 75 cm białego puchu. Ponadto silniejszy wiatr powoduje zamiecie śnieżne.

W związku z trudnymi warunkami na Wielkiej Wyspie w czwartek władze zamknęły część Parku Narodowego

Zimową aurę na Hawajach zawdzięczamy niżowi, który sprowadził chłód z wyższych partii atmosfery oraz skierował wilgoć znad oceanu.

hawaje-snieg

– Śnieg pada tu co roku, ale tylko na szczytach naszych ogromnych wulkanów – powiedział Ken Rubin z zakładu Geologii i Geofizyki na Uniwersytecie Hawajskim. – Na Hawajach śnieg praktycznie nigdy nie spadnie poniżej 2 tysięcy metrów nad poziome morza. Na szczytach wulkanów biały puch zalega przez kilka dni w roku – dodał.

Biało sporadycznie

Biały puch prószy na Hawajach głównie zimą. Jednak biało robi się również czasami latem. Śnieg spadł na Hawajach m.in. w lipcu 2015 roku. Mogłoby to zachęcić tamtejsze władze do stworzenia ośrodku narciarskiego, jednak ze względu na strome i skaliste zbocza gór i krótki czas zalegania pokryw śnieżnej, plan ten prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony w życie.

hawaje-snieg

Tropiki

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików, a warunki lokalne różnią się znacznie na każdej z wysp. Najwyższe temperatury w lecie wynoszą ok. 29 st. C podczas dnia, i 22 st. C w nocy. W zimie temperatury w dzień oscylują w granicy 23 st. C, i spadają do 16 st. C w nocy. Rozróżnia się dwie pory roku: pora sucha, od maja do października, oraz pora deszczowa od listopada do kwietnia.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.