Trump chce uznać Jerozolimę za stolicę Izraela: dlaczego i jakie będą tego konsekwencje?

USA Jerozolima ambasada

Wyjaśniamy, na czym polega problem, co prezydent USA zamierza osiągnąć oraz jak ta zmiana wpłynie na proces pokojowy Palestyńczyków i Izraela.

Prezydent USA,  Donald Trump , ogłosił oficjalnie w środę, że Waszyngton uznaje Jerozolimę jako stolicę Izraela. Prezydent Stanów Zjednoczonych przekazał już telefonicznie prezydentowi Palestyny ​​zamiar przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy. Następnie wyjaśniamy, jakie jest źródło problemu, co Trump chce osiągnąć i jak decyzja Waszyngtonu wpłynie na palestyńsko-izraelski proces pokojowy.

W czym problem? 

W 1980 r. Izrael ogłosił Jerozolimę jako swoją „jedyną i niepodzielną” stolicę, w tym wschodnią część miasta, okupowaną w 1967 roku po zakończeniu wojny sześciodniowej. Z kolei Palestyńczycy uważają Wschodnią Jerozolimę za stolicę swojego kraju.

Świat nigdy nie uznał aneksji, a status miasta zaczął być uważany za jeden z głównych problemów konfliktu palestyńsko-izraelskiego, który powinien zostać rozwiązany na podstawie porozumienia z Palestyńczykami. Dlatego wszystkie zagraniczne ambasady w Izraelu są w Tel Awiwie.

Dlaczego Trump chce przenieść ambasadę?

„Byłem lojalny wobec Izraela od dnia, w którym się urodziłem” – powiedział Trump w wywiadzie udzielonym w czerwcu 2015 r., W którym twierdził, że jest jedynym kandydatem, „który da prawdziwe wsparcie Izraelowi „, „takiego jakiego potrzebuje „ Równocześnie Trump obiecał w kampanii wyborczej w 2016 r., Że przeniesie ambasadę USA w Izraelu do Jerozolimy.

Według ekspertów konsultowanych przez Fox News , dla 60 milionów wierzących przeniesienie ambasady do Jerozolimy mogłoby stać się historycznym wydarzeniem i gloryfikować nazwisko prezydenta „przez tysiące lat za jego odwagę”.

Czy są podstawy prawne, aby to zrobić?

Tak, Kongres USA przyjął w 1995 r. ustawę o  przeniesieniu jej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy . Ale ze względu na status sporny miasta i wrażliwości na problem w odniesieniu do relacji ze światem arabsko-muzułmański, wszyscy amerykańscy prezydenci, w tym Trump, podpisywali co sześć miesięcy odroczenie wdrożenia niniejszego dokumentu. W czerwcu tego roku amerykański Senat Zatwierdził symboliczną uchwałę z okazji rocznicy zjednoczenia Jerozolimy i poprosił prezydenta o przestrzeganie ustawy z 1995 roku.

Co myśli społeczność światowa? 

Kilku przywódców arabskich i przywódców z innych krajów ostrzega prezydenta Stanów Zjednoczonych. o niebezpieczeństwie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

  • Po otrzymaniu telefonicznego zawiadomienia od Trumpa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, prezydent Palestyny, Mahmud Abbas,  powiedział,  że taka decyzja  będzie miał „niebezpieczne konsekwencje” .
  • Władze tureckie  zapewniły,  że decyzja będzie „wielką katastrofą”. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan  zagroził  zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem w przypadku gdy USA uznają Jerozolimę za stolicę.
  • Irański Ajatollah  Ali Chamenei  powiedział przywódcy USA, że „nie przeszkodzi wyzwoleniu Palestyny ​​z izraelskiej okupacji.”
  • Podobnie szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej  ostrzegł,  że decyzja może  zagrozić procesowi pokojowemu między Izraelem a Palestyną.
  • Moskwa i Londyn również wyraziły swoje zaniepokojenie, podobnie jak papież Franciszek , który wezwał do „rozsądku i rozwagi” i wezwał do respektowania „status quo” w Jerozolimie.
źródło: rt.com
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
KimBury Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KimBury
Gość
KimBury

Wreszcie naprawdę dobrze napisany artykuł!