Trump doprowadzi do III wojny światowej ustanawiając Jerozolimę stolicą Izraela – Iran i Turcja zagrażają teraz USA

DONALD Trump doprowadzi do wojny religijnej  na Bliskim Wschodzie i „rozzłości muzułmanów”, jeśli uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesie tam główną ambasadę w regionie, ostrzegła Turcja i Iran.

Premier Turcji, Binary Yildirim, jest jednym z wielu przywódców, którzy są wściekli, że Trump ma uznać Jerozolimę, a nie Tel Awiw, za stolicę Izraela, co wygłosił Donald Trump dziś w Waszyngtonie.

Pan Yildirim ostrzegł, że posunięcie to może zainicjować świętą wojnę i sprawić, że ich problemy będą „nierozwiązywalne” w regionie.

Powiedział, że dla Bliskiego Wschodu i dla globalnego pokoju kluczowe znaczenie ma to, że prezydent USA nie miesza się w cudze sprawy.

Jednak pan Trump wydaje się naciskać na znaczącą zmianę polityki USA, by przeciwstawić się światu arabskiemu, w obliczu dalszych planów przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że polecił Departamentowi Stanu rozpocząć proces przenoszenia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do świętego miasta – posunięcie, które może wywołać chaos na Bliskim Wschodzie.

Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wyraził swój gniew na decyzję o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, mówiąc, że będzie to znak „niekompetencji i porażki”.

Nawet papież wypowiedział się w tej kwestii

Papież Franciszek również wezwał pana Trumpa, aby nie składał deklaracji o Jerozolimie, ponieważ konieczne byłoby „uznanie praw wszystkich ludzi”, w Ziemi Świętej do kontynuowania dialogu.

Jerozolima jest święta dla chrześcijan, żydów i muzułmanów, jest kontrowersyjną częścią negocjacji izraelsko-palestyńskich.

Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wyraził swój gniew na decyzję o przeniesieniu ambasady USA
Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wyraził swój gniew na decyzję o przeniesieniu ambasady USA

 

Po wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 r. Izrael uznał Jerozolimę za swoją stolicę. Ale roszczenie nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową i Palestyńczyków.

A Palestyńczycy utrzymują, że Jerozolima będzie ich przyszłą  stolicą.

Główny przedstawiciel Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii, Manuel Hassassian, ostro skrytykował Trumpa o przeniesieniu ambasady USA.

Powiedział BBC: „Jeśli zrobi to co powiedział, oznacza to pocałunek śmierci dla USA i Izraela.”

„Wypowiada wojnę na Bliskim Wschodzie”. 

źródło: www.express.co.uk
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o