Trump: „Pieniądze zaczynają napływać” do NATO. Sojusz będzie silniejszy

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę na Twitterze, że „pieniądze zaczynają napływać” do NATO, które będzie od teraz znacznie silniejsze. W czwartek na spotkaniu przywódców NATO Trump podkreślał, że większość sojuszników wciąż nie płaci wystarczająco na obronę.

„Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków (na obronę – PAP), tak jak powinny. Pieniądze zaczynają napływać – NATO będzie znacznie silniejsze” – napisał Trump, który obecnie przebywa na szczycie grupy G7 w Taorminie na Sycylii.

Na czwartkowym szczycie NATO w Brukseli amerykański przywódca mówił, że członkowie NATO „muszą wreszcie wnosić uczciwy wkład, muszą się wywiązywać z finansowych zobowiązań”. Podkreślał, że „23 z 28 krajów członkowskich ciągle nie płacą tego, co powinny na obronę”.

„To nie fair wobec ludzi i podatników w Stanach Zjednoczonych” – dodał. Apelował również, by wszyscy sojusznicy wypełnili swoje zobowiązania przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. „Dwa procent PKB to absolutne minimum, by skonfrontować się z dzisiejszymi bardzo realnymi i bardzo gwałtownymi zagrożeniami” – powiedział Trump.

Po czwartkowym spotkaniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że wszystkie państwa członkowskie przedstawiały plan realizacji zobowiązania do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronę, czego dotyczyły ustalenia ze szczytów NATO m.in. z Newport i Warszawy.

Źródło: PAP
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.