Trwa ewakuacja blisko pół tysiąca rebeliantów, żołnierzy Asada, a także cywilów

Ewakuacja blisko pół tysiąca rebeliantów, żołnierzy Asada, a także cywilów rozpoczęła się w miejscowości Zabadani i dwóch wioskach Fua i Kefraja na zachodzie Syrii w ramach porozumienia wynegocjowanego we wrześniu dzięki mediacji ONZ.

Walki o miasto Zabadani

Jak informuje AFP, ponad 120 bojowników ma być ewakuowanych z Zabadani, ostatniego bastionu rebeliantów przy granicy syryjsko-libańskiej, od miesięcy okrążonego przez syryjską armię rządową. W poniedziałek do miejscowości dotarł z Libanu konwój złożony z autobusów i karetek, którym bojownicy, a także część ludności cywilnej, mają zostać przewiezieni do Bejrutu, a następnie do Turcji.

Stamtąd bojownicy będą mieli możliwość przedostania się z powrotem do Syrii na obszary kontrolowane przez rebeliantów lub pozostania w Turcji na leczenie – poinformowało źródło, cytowane przez agencję Reutera.

Znaczna część Zabadani została zniszczona podczas wielkiej ofensywy przeprowadzonej w lipcu przez armię syryjską i sprzymierzonych z nią bojowników libańskiego szyickiego ruchu Hezbollah.

Zabadani leży nieopodal granicy z Libanem panstwo islamskie

Ewakuowani także ludzie Asada

Z kolei około 350 bojowników prorządowych milicji oraz cywilów ma opuścić w poniedziałek Fuę i Kefraję, szyickie wioski w prowincji Idlib, a następnie przez Turcję i Liban powrócić na tereny w Syrii kontrolowane przez reżim Baszara el-Asada – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ewakuacja jest możliwa dzięki rozejmowi uzgodnionemu we wrześniu między stronami konfliktu z pomocą ONZ oraz przy wsparciu Turcji, która popiera rebeliantów, i Iranu, który jest sojusznikiem władz w Damaszku.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w operację zaangażowany jest Libański Czerwony Krzyż, Syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc oraz ONZ.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.

Źródło: tvn24

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonimgenerau znafca Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
generau znafca
Gość
generau znafca

Tak.w dupie

Anonim
Gość
Anonim

W twojej? 😀

Anonim
Gość
Anonim

Jak myślicie… Czy gdzieś na świecie może być ukrywany wirus zombie?