Trwa ewakuacja blisko pół tysiąca rebeliantów, żołnierzy Asada, a także cywilów

Ewakuacja blisko pół tysiąca rebeliantów, żołnierzy Asada, a także cywilów rozpoczęła się w miejscowości Zabadani i dwóch wioskach Fua i Kefraja na zachodzie Syrii w ramach porozumienia wynegocjowanego we wrześniu dzięki mediacji ONZ.

Walki o miasto Zabadani

Jak informuje AFP, ponad 120 bojowników ma być ewakuowanych z Zabadani, ostatniego bastionu rebeliantów przy granicy syryjsko-libańskiej, od miesięcy okrążonego przez syryjską armię rządową. W poniedziałek do miejscowości dotarł z Libanu konwój złożony z autobusów i karetek, którym bojownicy, a także część ludności cywilnej, mają zostać przewiezieni do Bejrutu, a następnie do Turcji.

Stamtąd bojownicy będą mieli możliwość przedostania się z powrotem do Syrii na obszary kontrolowane przez rebeliantów lub pozostania w Turcji na leczenie – poinformowało źródło, cytowane przez agencję Reutera.

Znaczna część Zabadani została zniszczona podczas wielkiej ofensywy przeprowadzonej w lipcu przez armię syryjską i sprzymierzonych z nią bojowników libańskiego szyickiego ruchu Hezbollah.

Zabadani leży nieopodal granicy z Libanem panstwo islamskie

Ewakuowani także ludzie Asada

Z kolei około 350 bojowników prorządowych milicji oraz cywilów ma opuścić w poniedziałek Fuę i Kefraję, szyickie wioski w prowincji Idlib, a następnie przez Turcję i Liban powrócić na tereny w Syrii kontrolowane przez reżim Baszara el-Asada – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ewakuacja jest możliwa dzięki rozejmowi uzgodnionemu we wrześniu między stronami konfliktu z pomocą ONZ oraz przy wsparciu Turcji, która popiera rebeliantów, i Iranu, który jest sojusznikiem władz w Damaszku.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w operację zaangażowany jest Libański Czerwony Krzyż, Syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc oraz ONZ.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.

Źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Trwa ewakuacja blisko pół tysiąca rebeliantów, żołnierzy Asada, a także cywilów”

 1. Tak.w dupie

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. W twojej? 😀

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Jak myślicie… Czy gdzieś na świecie może być ukrywany wirus zombie?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.