Trzeci rosyjski konwój z pomocą wjechał na Ukrainę

1
11

konwój humanitarny Rosja UkrainaTrzeci rosyjski konwój z pomocą humanitarną wjechał na terytorium Ukrainy, bez kontroli ze strony Czerwonego Krzyża i ukraińskich celników – poinformowała w nocy agencja ITAR-TASS. Według rosyjskiej agencji, około 200 ciężarówek wiezie m.in. żywność, wodę, lekarstwa, generatory prądu i ciepłe ubrania dla mieszkańców wschodniej i południowej Ukrainy. W sumie – około 2 tysięcy ton ładunku.

Strona rosyjska twierdzi, że przed wjazdem konwoju na Ukrainę zwróciła się do przedstawicieli ukraińskiej służby celne i przedstawicieli Czerwonego Krzyża o sprawdzenie ładunków, ale ci odmówili.

Władze w Kijowie nie odniosły się jeszcze do tych informacji.

To już trzeci rosyjski konwój z pomocą humanitarną, który w ostatnich tygodniach wjechał na Ukrainę bez zgody ukraińskich władz.

Strefa buforowa zamiast kruchego rozejmu

W nocy poinformowano, że przedstawiciele władz w Kijowie i prorosyjskich separatystów podpisali w Mińsku memorandum, które przewiduje m.in. utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej między obiema stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy. Strefa ma zastąpić obowiązujący od 5 września kruchy rozejm.

Plan działań pokojowych, na który zgodzili się w Mińsku w nocy z piątku na sobotę przedstawiciele Ukrainy i rebeliantów, ma wejść w życie w ciągu 24 godzin.

Najważniejszym jego elementem jest utworzenie strefy buforowej, z której obie strony zobowiązały się wycofać ciężką broń. – Powstanie strefa zawieszenia broni, strefa bezpieczeństwa – powiedział były ukraiński prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował w Mińsku władze Ukrainy. O deeskalacji konfliktu mówił obecny w stolicy Białorusi ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow.

Do porozumienia doszło podczas spotkania grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE ds. konfliktu ukraińskiego.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
babel Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
babel
Gość
babel

To jest gra…rozstawianie pionków po szachownicy. „TAKTYKA”