III wojna światowa

Trzecią wojnę światową da się przewidzieć – mówi amerykański matematyk i tłumaczy, kiedy możemy się spodziewać kolejnej walki na światową skalę.

Amerykańscy uczeni skomentowali przepowiednię swojego kolegi matematyka, który nazwał datę wybuchu III wojny światowej. Rolę proroka wziął na siebie profesor wydziału technik komputerowych Uniwersytetu Kolorado Aaron Clauset, który z pomocą matematycznych prognoz postanowił policzyć, kiedy na planecie zacznie się kolejna globalna rzeź.

W celu wyprowadzenia daty X Clauset przeanalizował dane statystyczne dotyczące wszystkich konfliktów zbrojnych za okres od 1823 roku (pochód Francuzów na Hiszpanię) do 2003 roku (operacja wojskowa USA przeciwko Irakowi). Uczony wyliczył, że przez ten czas świat przeżył co najmniej 95 wojen międzypaństwowych. W każdej z nich zginęło od 1000 (minimalna liczba strat) do 16 634 907 (oficjalne straty bojowe w II wojnie światowej) osób. Poważnych konfliktów (za takie uczony uznał wojny, w których poległo ponad 26 625 żołnierzy) za ten okres było 34.

Następnie matematyk przeanalizował częstotliwość występowania konfliktów zbrojnych i ich intensywność, zestawił je z czasem trwania okresów pokojowych, poeksperymentował ze wzorami (ze wszystkimi obliczeniami Clauseta można zapoznać się na stronie czasopisma Science Advances) i wyprowadził wniosek, że wojna wybuchnie nie wcześniej niż w 2143 roku.

Rosyjscy koledzy Clauseta odnieśli się do jego prognoz sceptycznie. Wiktor Siergiejew, dyrektor Ośrodka Badań Globalnych Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych nazwał to wszystko „bredniami mającymi na celu wywołanie sensacji”:

W tego typu rzeczach prognozy nie działają. Prognozy można stawiać w gospodarce, można prognozować wynik wyborów, ale prognozować pojedyncze wydarzenie, które zależy od sytuacji politycznej na świecie i splotu innych przyczyn nieuwzględnianych w prognozie, to pełny absurd.

Matematyk Siergiej Małkow, pracownik naukowy Instytutu Gospodarki Rosyjskiej Akademii Nauk i profesor wydziału procesów globalnych Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, także nie dojrzał w obliczeniach Amerykanina cienia życia:

Konkretnie ta prognoza, dotycząca III wojny światowej, nie znosi żadnej krytyki — wyjaśnił uczony. „Człowiek przerobił nieduży zakres danych i wyciągnął wniosek, orientując się na wcześniejsze okresy”.

 

źródło: pl.sputniknews.com

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ŻarSDA2 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SDA2
Gość
SDA2

Śmieszne te newsy.

Żar
Gość
Żar

Tak naprawdę to te newsy odganiają moc trzeciej wojny światowej albo końca świata. Tak działa ta magia.
Gdy ten głupi portal zniknął na parę dni, już było blisko.