Trzęsienie ziemi i tsunami przesunęło Japonię na wschów

11 marca 2011 roku wystąpiło gigantyczne trzęsienie ziemi a w następstwie wielkie fale uderzyły w wybrzeże Japonii. Potężny wstrząs sprawił, że część kraju przesunęła się w kierunku Oceanu Spokojnego o więcej niż 5 metrów – donosi RIA Novosti.

Dane, udostępnione przez Japońskie Ministerstwo Zarządzania Informacjami Geograficznymi i Transportem Lądowym sugeruje, że znajdujący się w prowincji Miyagi Półwysep Osik przesunął się o 5,4 metra, a niektóre części – nawet o 6,4 m na wschód. To była najbardziej znacząca zmiana w skorupie ziemskiej w historii obserwacji. W prefekturach: Miyagi i Iwate ruch trwa w dalszym ciągu – każdego roku przemieszczają się one o 10 cm.

trzesienie ziemi

W urzędzie zauważono, że skutki trzęsienia sprzed pięciu laty są wciąż widoczne, sugerując potrzebę skupienia większej uwagi.

W 2011 roku w odległości około 70 km na wschód od japońskiej wyspy Honsiu doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 stopnia w skali Richtera. Od tego czasu obszar od Chiba do Aomori zarejestrował już 12 tys. wstrząsów tektonicznych. Podczas gdy w latach 2001-2010 każdego roku zarejestrowano średnio 306 trzęsień ziemi, od tego czasu liczba wstrząsów wzrosła dwukrotnie.

trzesienie ziemi

Japońskie trzęsienie ziemi spowodowało tsunami – wysokość fali sięgała 15 metrów. Katastrofa zabiła tysiące osób, a kolejne 2,5 tys. do dziś pozostaje uznane za zaginione.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.