Nowa Zelandia: Po trzęsieniu ziemi dwie wyspy zbliżyły się do siebie w kilka sekund

Nowozelandzkie wyspy – Wyspa Północna i Wyspa Południowa – zbliżyły się do siebie. To skutek trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w ubiegłą niedzielę.

– Silne trzęsienie ziemi, które kilka dni temu nawiedziło Nową Zelandię, sprawiło, że odległość między głównymi wyspami nowozelandzkiego archipelagu, Wyspą Południową i Wyspą Północną, zmniejszyła się o około dwa metry – podała w piątek służba geologiczna GeoNet.

nowa-zelandianowa-zelandia
Analiza danych GPS i zdjęć satelitarnych wykazała ponadto, że o ok. 70 cm podniosła się mocno dotknięta trzęsieniem ziemi miejscowość turystyczna Kaikoura na Wyspie Południowej. Znaczące przesunięcia terenu miały miejsce także w innych częściach kraju.

– Wszystko to wydarzyło się w ciągu sekund – podkreśliła GeoNet.

Odległość między brzegami obu wysp wynosi, zależnie od punktu pomiaru, od ok. 20 do ok. 50 km.

trzesienie-ziemi
Zdjęcia lotnicze pokazują podniesienie dna morskiego na północ od Kaikoura – szacuje się na 2 – 2,5 m

trzesienie-ziemi

trzesienie-ziemi

Superpotężne wstrząsy

Trzęsienie ziemi, do jakiego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, miało magnitudę szacowaną przez sejsmologów na 7,8. Wstrząsy wystąpiły na rzadko zaludnionym obszarze, dzięki czemu uniknięto dużych strat ludzkich (zginęły dwie osoby), ale szkody materialne, przede wszystkim zniszczenia infrastruktury, są ogromne – zaznacza niemiecka agencja informacyjna dpa.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na północ od miasta Christchurch na Wyspie Południowej. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten region w 2011 roku, spowodowało śmierć 185 osób.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.